Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirt’te, 6 Şubat Depreminin Yıldönümünde Saat 04.17’de Buruk Toplantı

Geçen yıl 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve 11 ilde 53 bini aşkın vatandaşımızın vefat eden iki depremin yıldönümünde acılar tekrar yaşandı.

Geçen yıl 6 Şubat

Depremin geldiği saatte tüm ülkede anma etkinlikleri düzenlendi. Siirt’te de 112 Acil Çağrı Merkezinde saat 04.17 de başlayan törende deprem felaketinin önemi anlatıldı.
İstiklal Marşının okunması ve saygı duruşunun ardından depreme ilişkin görüntüler izlendi. AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun tarafından deprem gerçeğini anlatan bir sunum yaptı. Törende bir konuşma yapan Vali Dr. Kemal Kızılkaya “Ülke olarak Yaşadığımız bu büyük acı Devlet ve vatandaş olarak büyük bir dayanışma örneği sergileyerek “ASRIN FELAKETİNİ, ASRIN DAYANIŞMASINA” dönüştürdük. Daha ilk günden, şu ana kadar acılarımızı hafifletmek için devlet ve vatandaş dayanışması örneği ile bütün imkân ve kabiliyetimizi seferber ederek, müdahale ettik ve etmeye devam ediyoruz. Tüm illerimizde olduğu gibi Siirt ilimizde de depremler sonrası müdahale çalışmaları kapsamında, kamu kurum kuruluşları, gönüllü firma ve kişiler ile kiralananlar dâhil olmak üzere 127 iş makinası ve 538 Araç deprem bölgesine görevlendirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında 4089, STK ve Gönüllüler 664 olmak üzere toplamda 4753 personel deprem bölgesine görevlendirilmiş, ayrıca deprem bölgesindeki ilerimize 108 Yardım Tırı, 30 Kamyonet, 43 Otobüs, 152 Minibüs ve 72 Pikap dolusu yardım malzemeleri sevk edildi. Öte yandan Hatay iline 40, Adıyaman iline 2 olmak üzere toplam 42 Adet Konteyner, 23 Tır ile sevkiyatı gerçekleştirilmiş, ayrıca Adıyaman iline 125, Hatay iline 160, olmak üzere toplam 285 adet Çadır da 3 Tır ile sevkiyatı gerçekleştirilmiştir.  Depremden etkilenen vatandaşlarımıza kucak açan Siirt ilimizde 9612 depremzede misafir edilmiştir. İlimizde çeşitli eğitim kurumlarımızda 753 öğrenci misafir edilmiş,  Siirt Eğitim ve Araştırma hastanesinde 30 vatandaşımız ameliyat edilmiş, 101 aileye evde bakım hizmetleri sunulmuş, 122 aileye ilaç desteği sağlanmış ayrıca 2534 aileye sağlık hizmetleri verilmiştir. Siirt ilimizde kamu imkânları ile 340 aileye barınma desteği sağlanmış ayrıca KYK Yurtlarımızda da 3767 kişi misafir edilmiştir. Devletimizin tüm imkân ve kabiliyetlerinin seferber edildiği ilimizde 6928 depremzede ailemize, giyim, gıda, ev eşyası, alış-veriş kartı, nakdi ve ayni yardımların yanı sıra 341 aileye sosyal-ekonomik aile desteği verilmiş, 6 bin kişiye de psikososyal destek verilmiştir.  Ayrıca “Evim Yuvan Olsun” kampanyası kapsamında 33 ailemiz konutlara yerleştirilmiş bugün itibariyle 5 ailemiz halen konutlarda kalmaktadır. Depremzede kardeşlerimizin moral ve motivasyonlarına destek olmak amacıyla 143 etkinlik düzenlenmiş, 26 bin 130 kişi bu etkinlere katılmıştır. Büyük felaketler ve büyük acılar aynı zamanda milletlerin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin gücünün sınandığı dönüm noktalarıdır. Hamdolsun milletimiz bu acı ve bir o kadar da tarihî sınamayı başarıyla vermiştir.

Asrın felaketini asrın birlikteliğine dönüştürerek o zor günlerin geride kalmasını devlet-millet el birliği ile birlikte temin ettik. Devletimiz tüm imkânlarıyla anında harekete geçerken Türkiye tek yürek, tek bilek olmuş, milletimiz depremzede kardeşlerinin yanına koşmuştur. Esasen bu afet bir yönüyle de dünyanın en büyük arama-kurtarma ve iyileştirme operasyonudur. Yine afet sonrası hem enkaz kaldırma hem yeniden inşa çalışmalarının en hızlı yürütüldüğü bir örneği beraberce yaşadık. Sayısız insanımız ya kendi iradesiyle bizzat gelerek ya çeşitli yollarla destek sağlayarak en önemlisi de duası ve gözyaşıyla depremzede vatandaşlarımızın acısını paylaşmıştır. İnşallah asrın felaketinin üzerinden asrın birlikteliğiyle geleceğiz. Rabbim ülkemize ve milletimize bir daha böyle afetler yaşatmasın, böyle imtihanlara maruz bırakmasın… Bu duygularla, depremde vefat eden vatandaşlarımıza bir kez daha Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, tedavileri devam eden vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum” dedi.

Buradaki tören resim sergisinin gezilmesi ve AFAD araçlarının incelenmesi ile sona erdi.