REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT’TE “AKDENİZ İKLİMİ”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT’TE “AKDENİZ İKLİMİ”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
25 views
18 Eylül 2018 - 14:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde denizlerin, barajların bulunduğu yörelerde iklim değişik seyreder ve bilindiği gibi Akdeniz bölgesi için “Akdeniz iklimi” diye söz edilir. Siirt’te de hizmete giren ve yeni girecek olan barajlar sayesinde yaşanacak iklim değişikliğinin  “Akdeniz İkliminin” benzeri bir iklime vesile olacağından söz edilmektedir. Bu konuda uzman değilim ve bu nedenle konuyu iyi bilen değerli büyüklerimden edindiğim bilgiye göre; yıllar önce Siirt’te Topraksu Başmühendisliği görevini yürüten Sabri Ahıska adlı Ziraat Mühendisi; “Siirt’te ilerde bazı barajlar hayata geçtiğinde burada da Akdeniz bölgesinde olduğu gibi Portakal ve Limon yetiştirilebilecek …” demiş ve bu görüşü, yabana atılır bir görüş değil.

Sadece Türkiye’mizin değil dünya genelinin sayılı barajlarından birini teşkil edecek olan Ilısu Barajının su toplamaya başlayacağı ve bu nedenle o yörelerde ikamet eden köylüler için yeni yolların yapılması için düğmeye basıldığını öğrenince yıllar önce ilimizde görev yapmış olan Ziraat Mühendisinin söylediği belirtilen sözlerini anımsadım. Bir zamanlar 1-2 metre kar yağışına sahne olan ilimizde bir iklim değişikliği yaşanıyor ve baraj yapımlarının da yeni değişikliklere yol açacağı şeklinde belirtilen açıklamalarda gerçek payının çok yüksek olduğunu düşünüyorum. İlimizde hizmete giren iki barajın yanı sıra Çetin barajında da çalışmalar devam ediyor. Ilısu Barajı suları altında kalacak olan yerleşim alanlarının çoğu ilimiz sınırları içinde yer alıyor ve buna rağmen baraj çalışmalarındaki istihdamdan Siirt’li hemşerilerimin istifadesi, ilgisizlik yüzünden yok denecek düzeyde kaldı. Bu yıl baraj alanının su toplamaya başlayacak olması Siirt havasının nemlenmesine yol açacak derken, Portakal ve Limon yetiştirilebileceği görüşünün de gerçekleşeceğine muhakkak gözü ile baktığımı vurgulamak isterim.

Enerji amaçlı Ilısu Barajı, Güneydoğu Anadolu Projesinin en önemli halkasını teşkil ediyor. Elde edilecek enerjinin  yanı sıra küçümsenmeyecek oranda arazilerde de sulu ziraatla uğraşma şansı elde edilecek. Enerji sağlayan barajlar, önemli bir zenginliktir ve bazı illerimizde çıkarılmakta olan petrol ile benzeri zenginlikler vesilesiyle o illere bir pay verilirken, ilimizdeki enerji zenginliğinden herhangi bir şekilde yararlandırılmıyoruz. Siirt için “Enerji şehri” denildiğine göre, bu zenginlikten istifade ettirilmemiz gerektiğine dikkat çekerek, ilgililerimizin girişimde bulunmalarını bir kere daha temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.