Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirt’te “Arıcılık Malzemeleri ve Üzüm Sıkma Makinesi” Dağıtım Töreni Düzenlendi

2023 yılı kırsal kalkınma orta ölçekli yatırımları kapsamında 70 çiftçiye üzüm sıkma makinesi hibe edildi. 6 arıcıya da 5 milyon 179 bin 420 lira ekipman desteği sağlandı.

2023 yılı kırsal kalkınma

Siirt Tarım ve Orman Müdürlüğü Tarım Müzesinde düzenlenen programa; Vali/Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya,  AK Parti Siirt Milletvekili Mervan Gül, Jandarma Alay Komutanı Tuğ. Emrullah Büyük, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan ile STK temsilcileri ve kurum müdürleri katıldı. Siirtli çiftçilerin çok çalışkan, çok gayretli olduğunu ve bu çalışkanlığa, bu gayrete destek olmanın gerektiğinin altını çizen Vali/Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya, Siirt’in sahip olduğu potansiyeli yükseltmenin ve değerlendirmenin önemine dikkat çekti.

“İLİMİZ TARIM ALANINDA ÇOK CİDDİ BİR POTANSİYELE SAHİP”

Vali/Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya, 2023 yılı kırsal kalkınma orta ölçekli yatırımları kapsamında 6 arıcıya dağıtılacak olan ekipmanların tutarı 5 milyon 179 bin 420 lira olduğunu ifade eden Vali Dr. Kızılkaya, “Bir de bunun yanında valiliğimizin bu yıl içerisinde tarımsal projelerde kullanılmak üzere ayırdığı 4 milyon ödenek bulunmaktadır. Bu çerçevede üzüm sıkma makinelerinin teslimini yapmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. İlimiz tarım alanında çok ciddi bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli yükseltmek bizim vazifemizdir.” dedi. ”

TARIMSAL FAALİYETLERE VE PROJELERE

DESTEĞİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Tarımsal projelere verile desteklerle tarımsal faaliyetlere olan ilginin artığını, katma değerli ürünlere yönelimin başladığını ifade eden Vali Dr.Kızılkaya, “Çiftçi katkısı dahil olmak üzere 2023 yılı tarımsal projelere ayrılan bütçe 7 milyon 500 bin lira olarak ortaya çıkmıştır. Bağ ürünlerinde sağlamak üzere üretim yapan ailelerimizin desteklenmesi amacıyla yine yüzde 50 hibeli 2 milyon 240 bin liralık 70 adet üzüm sıkma makinasını burada dağıtacağız. Tarımsal faaliyetlere ve projelere desteğimiz artarak devam edecek.” ifadelerini kullandı.

“BİR ARICININ AKLINA GELEBİLECEK BÜTÜN MALZEMELERİ

HAZIRLADIĞIM PROJEYLE ALMIŞ OLDUM”

500 aktif kovanı bulunduğunu ve sunduğu projeyle kırsal kalkınma programı kapsamında destek almaya hak kazandığını ifade eden Arıcı Erkan Bilen,”500 boş kovan, arıcı barınağı, güneş enerji sistemi, süzme makinası, bal dinlendirme kazanı, polen kurutma fırını… bir arıcının aklına ne gelirse hepsini bu projeyle almış oldum. Projenin tutarı 838 bin lira. Yüzde 50 hibeyle 400 bin lirasını ödemiş olacağım. Bu ekipmanlarla seneye üretimimizi artıracağız.” şeklinde memnuniyetini ifade etti.

“TEKNOLOJİ NİMETİNDEN FAYDALANACAĞIZ,

3-4 GÜNDE YAPTIĞIMIZ İŞİ 1 GÜNDE YAPACAĞIZ”

Üzüm sıkma makinesi için başvurduğunu ve bunun da kabul edildiğini ifade eden Mahmut Adıgüzel, “Üzüm sıkma makinesi almaya hak kazandım inşallah gelecek yıl bu makineden faydalanacağım. Hem ben hem de köylüler olarak Valimiz ve İl Tarım Müdürüne çok teşekkür ediyorum. Malumunuz daha önce üzümü ilkel yöntemlerle sıkıyorduk. Ayağımıza çizme giyerek çuvallara doldurduğumuz üzümün üstüne çıkarak üzümü sıkıyorduk. Ama şimdi teknoloji nimetinden faydalanacağız. 3-4 günde yaptığımız işi 1 günde yapacağız.” diye belirtti.