Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt’te Aynı Anda Çıkan İki Anız Yangını İle İlgili Vali Kızılkaya’dan Açıklama

Siirt Havalimanı mevkiinde ve Yağmurtepe köyü civarında saat 17:45 civarında anız yangını çıktı. Yangının, rüzgarın da etkisiyle hızla büyüdüğü ve çevreye yayıldığı bildiriliyor. Yağmurtepe’de yangın evlerin arasında kadar ilerledi.

Siirt Havalimanı mevkiinde ve

Vali Kızılkaya, yangınlarla ilygili yaptığı açıklamalarda; Kıymetli Hemşerilerim,  Bugün ilimiz Merkez Tuzkuyusu Köyü civarında 23.06.2024 günü  17:10’ da anız yangını başladığı ihbarı alınmıştır. Söz konusu anız ateşi Havalimanı iç bölgesine de sıçrayarak yaklaşık 200 dönümlük bir alanda etkili olmuştur.

Ayrıca aynı ateşin devamında Aktaş köyü mülki sınırları içerisinde tarlalar bölgesinde kullanılmayan boş bir eve de anız yangının sıçradığı tespit edilmiş olup, Emniyet ve Jandarma TOMA’ larının desteği ve ekiplerimizin müdahalesi ile yangın kısa sürede kontrol altına alınmıştır.  

Kalender Dağı Cumaderi mevkiinde Botan Milli Parkı sınırında da  17:12 sıralarında Orman yangını ihbarı alınmıştır. Söz konusu yangının 20 dönümlük Ormanlık alanda örtü yangını şeklinde meydana geldiği tespit edilmiştir. Söz konusu yangına da süratle müdahale edilerek saat 20:00 itibari ile de söndürülmesi sağlanarak soğutma çalışmalarına başlanmıştır.  

Merkez Yağmurtepe Köyü Beste Mevkiinde ise  17:27 de kullanılmayan arazide anız yangını başladığı ihbarı alınmıştır. Ekiplerimiz süratle intikal ederek yaklaşık 3 dönümlük alanda kuru otların yanarak etkili olduğu yangının söndürülmesini sağlamışlardır. İlk belirlemelere göre her üç yangının da yıldırım düşmesi nedeniyle başlamış olduğu ekiplerimizce değerlendirilmektedir. Yangınlarda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmamıştır. Olaylarla ilgili inceleme ve soruşturmalar başlatılmıştır. Yangınlara süratle müdahale ederek daha da büyümesini önleyerek söndüren Orman İşletme Şefliği ekiplerimiz, TOMA’ları ile müdahale eden Jandarma’mız, Emniyet’imiz, İtfaiyelerimiz, Havaalanı Yangın Söndürme Ekibimize, İl Özel İdaresi ekiplerimizle duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ekiplerimiz  çağrı vasıtasıyla 7/24 görevlerinin başındadır. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum dedi.