Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt’te Belediye Başkanlığı Yapanlar ve Hizmet Yılları

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen yerel seçimler sonucu İlimiz Belediye Başkanlığına DEM Parti adayı Sofya Alağaş seçildi. Bilindiği gibi, yasalarımızda yer almamakla birlikte eş başkan olarak Mehmet Kaysı seçilmiş bulunmakta. İmza yetkisi Sofya Alağaş’ta.

31 Mart 2024 tarihinde

31 Mart seçimiyle birlikte Siirt Belediye Başkanlığı görevinde bulunanların tespitini yaptık. Hangi yıllar arasında görev yaptıklarını belirleyerek, Siirt tarihine not düşelim istedik.

Şehrimizde Belediye Başkanı olarak görev yapanların en eskisi Hacı Ömer Efendi olup, Hami Efendi 1910-1928 yılları arasında 18 yıl süreyle belediye başkanlığı yapmıştır.

Cumhuriyet öncesi dönemden başlayarak günümüze dek Siirt Belediye Başkanlığı görevinde bulunanların adları ve hizmet yılları şöyledir:

Hacı Ömer Efendi (1876-1878),

Hacı Halil Efendi (1878-1879),

Abdurrezzak Efendi (1908-1910),

Hami Efendi (1910-1928),

Hacı Mehmet Efendi (1928-1932),

Sakıp Beygo (Vali-1934-1936),

Kemal Algüloğlu (Vali-1936-1938),

İzzettin Çağpar (Vali-1939-1940),

Nihat Pepeyi (Vali-1940-1941),

Lütfü Yavuz (1941-1943),

Sabri Çeliktuğ (1943-1946),

Melek Arslan (1946-1947),

Lütfü Kayra (1947-1956),

Hayrettin Özgen (1956-1960),

Necdet Calp (Vali-1960-1960),

Safa Poyraz (Vali-1960-1962),

Sadullah Verel (Vali-1962-1963),

Edip Turhan (1963-1973),

Abdullah Bağış (1974-1977),

Hayrullah Yaşar (1977-1980),

Özgen Gökalp (Vali Yardımcısı-1980-1984),

Mahmut Çalapkulu (1984-1989),

Ekrem Bilek (1989-1994),

Fahri Çeliker (1994-1999),

Selim Özalp (1999-2002)

Ahmet Ete (2002-2003),

Mervan Gül (2003-2009)

Selim Sadak (2009-2014)

Tuncay Bakırhan (2014-2016)

Ceyhun Dilşad Taşkın – Vali Yardımcısı (Kayyum olarak) (2016-2019)

Berivan Helen Işık (31 Mart 2019-15 Mayıs 2020)

Ali Fuat Atik-Vali (Kayyum olarak 15 Mayıs 2020-10.06.2020

Osman Hacıbektaşoğlu-Vali (Kayyum olarak 10.06.2020-10.08.2023)

Kemal Kızılkaya-Vali (Kayyum olarak 10.08.2023.-31.03.2024)

Sofiya Alağaş (01.04.2024-