Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt’te Çekirgelerle Mücadelede İlk Kez Drone İle İlaçlama Yapıldı

Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ‘Devlet Yardımlı Çekirge Mücadelesi Projesi’ kapsamında Baykan ve Şirvan ilçelerinde ilaç dağıtımı gerçekleştirirken, Pervari ilçesinde drone ile ilaçlama yaptı.

Siirt Tarım ve Orman

Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, “Devlet Yardımlı Çekirge Mücadelesi Projesi” kapsamında Baykan ve Şirvan ilçelerinde ilaç dağıtımı gerçekleştirirken, Pervari ilçesinde drone ile ilaçlama yaptı. 2024 yılında ilk kez drone kullanarak tarımsal zararlara karşı ilaçlama yapılan Pervari ilçesinde, Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde ve Pervari İlçe Müdürlüğü teknik elemanları ile birlikte yürütülen çalışmalar kapsamında, 3.500 dekar taşlı, eğimli, engebeli ve ağırlıklı olarak mera alanlarında çekirge mücadelesi amaçlı drone ile ilaçlama gerçekleştirildi.

İlaçlama öncesinde gerekli tedbirler alınarak, Pervari ilçesinde daha önce tespit edilen çekirge garsiyat (yumurtlama) alanlarında çekirgelerin çıkış dönemi izlenerek iki farklı dönemde ilaçlama yapıldı. Bu çalışmalar yıl boyunca izlenecek ve başarılı olması durumunda önümüzdeki yıllarda Siirt ili genelinde çekirge görülen bölgelerde drone ile ilaçlama çalışmaları yapılacaktır.