REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT’TE DOĞUM GELENEĞİ (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT’TE DOĞUM GELENEĞİ (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
46 views
10 Ekim 2018 - 12:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’in köklü ve zengin kültüründe önemli bir yer tutan doğum ve ilk bebeklik dönemi ile ilgili gelenek ve göreneklerimizi ele almaya devam ediyoruz.

Yine doğuma dönecek olursak bazen doğumlar çok  sorunlu olurdu.Uzun süren ve sorunlu olan doğumlarda Da’al Faraç  yani kurtuluş duası olarak adlandırabileceğimiz dua devreye girerdi. Mahallenin camisinin minarelerinden bu dua okunurdu. Doğum gerçekleşir gerçekleşmez evde tatlı bir heyecan başlardı. Özellikle ilk doğumlarla daha önce birden çok kız çocuğu  doğurmuş olan annelerin  erkek bebek doğumları halinde bu heyecan daha belirgin bir şekilde hissedilirdi. Ailenin küçük bireyleri bebeğin doğumunu ve anne ile bebeğin sağlıklı olduğu müjdesini  akraba ve yakınlara duyurmaya başlarlardı. Özellikle annenin ailesi tarafından doğumun gerçekleştiğini müjdeleyen kişiye para veya  önemli bir şey müjde olarak verilirdi. Bunun verilmesi bir zorunluluk olarak görülür ve vermeyen aileler kınanırdı. Bu doğan bebeğin nazlılık durumuna doğumun zorluğuna ve ailenin maddi durumuna göre değişirdi.Tam bir altına bile müjde olarak veren aileler çıkardı.

Bebek doğar doğmaz önce bütün vücudu tuzla ovalanır ve ağzına bal şerbeti damlatılarak kundaklanırdı.Bu tuzlama işlemi doğumu gerçekleştiren ebe veya ailenin bilgili  ve becerikli bir hanımı tarafından üç gün boyunca sürdürülürdü. Dördüncü günde de bebeğe ilk banyosu yaptırılırdı. Yine ebe tarafından sabunla yıkanırdı.

Doğumun ertesi gününden başlamak üzere  annenin ailesi tarafından üç gün boyunca çeşitli gıdalar gönderilirdi. Bir gün  15 -20 tane yumurta gönderilirken, bir başka günde irmik veya peynir helvası  ya da büryan ya da kebap gönderilerek annenin iyi beslenmesi ve sütünün artması sağlanırdı. Yine bu üç günde kullanılmak üzere bebek için hazırlanmış tuz elbisesi adı verilen üç takım elbisede annenin ailesi tarafından gönderilirdi.

Doğumdan birkaç gün sonrada bebek için hazırlanan çeyiz götürülürdü. Çeyizin götürüldüğü gün anne tarafının akrabaları da bebek için hazırladıkları hediyeleri getirirlerdi.Erkek tarafının yakın akrabaları da davet edilirdi. Bu davetlilerin huzurunda çeyizde bulunan eşyalar tek tek gösterilerek teşhir edilirdi. Davetliler için mükellef bir sofra kurulurdu.Bu etkinlik bayanlar için sosyal bir aktivite olurdu.

Burada da düğün çeyizlerinde olduğu gibi sosyal yönü gelişmiş güzel konuşan bir bayan görev alır ve eşyalarla diğer davetlilerin getirdiği hediyeleri tek tek anlatırdı. Bu arada doğumdan önce annenin ailesi tarafından hazırlanan bir kazan dolusu kuruyemişten gelen davetlilere dağıtılırdı. Geri kalanların bir bölümü de kağıt külahlara doldurulur. Yine akraba ve komşulara birer külah şeklinde gönderilerek bebeğin doğmasından dolayı duyulan  sevincin paylaşılması sağlanırdı. Günümüzde bu geleneği sürdürenlerin sayısı yok denecek kadar azdır.

Bebeğin çeyizi içerisinde bebek elbiseleri, anne giysiler ve mutlaka bir takı bulunurdu.Bu elbise ve takılar ailenin maddi durumuna göre değişirdi. Çeyizde ailenin maddi durumuna göre değişirdi. Bebeğe en az 15- 20 takım götürülürken, anneye de birkaç takım elbise hazırlanırdı.Bebek ve annenin yanı sıra hemen hemen ailede yaşayan tüm bireyler unutulmazdı. Babaya ve dedeye birer gömlek veya birer namazlık, baba anne hala ve eltilere hatta eltilerin çocukları içinde birer hediye  düşünülürdü.Bu hediye, büyükler için birer elbise, kazak veya birer eşarp, çocuklar içinde birer pantolon veya birer gömlekte olabilirdi.

Aynı şekilde varlıklı olan aileler bilezik, kolye bileklik ve daha üstü bir altın takıyı tercih ederken, varlıklı olmayan aileler ise bir altın getirmekle yetinirlerdi. Altın takma işi ailenin maddi durumuna göre çeyrek altına kadar inerdi.

Bu konuyu ele almaya devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.