Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

SİİRT’TE FISTIKÇILIK SEKTÖRÜ

Fıstık toplama işlemi il merkezi ve Tillo ilçesi ile köylerinde olanca hızıyla devam ediyor.
Yaklaşık bir ay boyunca çoğunluğu bayan olmak üzere binlerce kişi çalışma ve bu sayede aile bütçesine katkı da bulunma imkanı buluyor.
Fıstık tüccarları ve perakende satış yapanları da eklediğimizde fıstıktan geçimini sağlayanların rakamı dev boyutlara ulaşıyor.
Gerçekten fıstıkçılık 400 bin dekarı ve 30 bin tonu aşan rekoltesi Siirt ekonomisinin can damarı. Bu tartışma götürmez bir gerçek.
Siirt’in bu aşamaya gelmesini sağlayan başta 2001 yılında dönemin Valisi Nuri Okutan başta olmak üzere emeği katkısı olan herkese teşekkür etmek her Siirtlinin boynunun borcudur.
Bu arada o dönemin il müdürü rahmetli İlhan Özel ile yine o dönemde idareci olan günümüzün müdürü Ergün Demirhan’ı unutmamak gerekiyor.
Ancak Siirt olarak bu konuda bir yol ayırımına geldiğimize inanıyorum. Artık bu alanda tamam mı, devam mı noktasına geldik.
Bir çok uzmana göre bu alanda tamam diyebileceğimiz bir noktaya ulaştık. Fıstığın diğer tarımsal faaliyetlere uygun olmayan topraklarda da yetiştiğini göz önünde bulundurarak başta buğday olmak üzere diğer tarımsal ürünlere elverişli topraklarımızı artık fıstık bahçelerine dönüştürmeyelim.
Diğer tarımsal ürünlere de ihtiyacımız olduğunu unutmayalım. Özellikle buğday tarımına uygun olan Garzan ovasını fıstıklıklara dönüştürmeyelim.
Yeni fıstıklık alanlar oluşturma yerine elimizdeki ürünlerin katma değerlerini nasıl arttıracağımıza, nasıl daha çok gelir elde edebiliriz hususuna yönelmemiz gerekiyor.
Bunun için fıstık borsası kurma, işlenmiş ürün elde etme ve tanıtım çalışmalarına ağırlık vermenin zamanı geldi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER