Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt’te Kanser ve Prostatın Doğal İlacı Zivzik Narı Piyasada!..

Siirt’in meşhur Zivzik narının hasadına başlandı. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen narda rekolte düşük olduğu için fiyatlar 20-25 lira arasında değişiyor.

Siirt’in meşhur Zivzik narının

Zivzik Narı; hücre yaşlandırıcı, kansere, vücutta doku hasarına karşı oluşan iltihaplanmaya, yüksek kolesterole, diyabet ve prostat gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösteriyor. Siirt’in Şirvan ve Pervari ilçelerinde yetiştirilen Zivzik narında hasat başladı.

FİYATI 20-25 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

Bölgede yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı rekoltenin bu yıl düşük olduğunu belirten Siirt Sebze ve Meyve Halı esnafından Memduh Kezer, rekoltenin düşük olmasının fiyatlara yansıdığını ve şu an kilosunun 20 ile 25 lira arasında olduğunu söyledi.

“ANTİBİYOTİK ORANI ÇOK YÜKSEK”

Zivzik narının 15 Ekim’den sonra hasadı yapıldığını ifade eden Kezer, “Yoğun talep olduğundan dolayı çevre illerden gelen müşterimizin beğenisine sunuyoruz. Zivzik narı mart ayına kadar tezgahlarda görünüyor. Bu narlar organik olduğundan dolayı yaş olarak kerpiç ve toprak evlerde kurutulup piyasaya sürülmektedir. Antibiyotik oranı çok yüksek olan bir meyvedir” dedi.

“REKOLTE DÜŞÜK”

“Zivzik narının önemli bir özelliği de çekirdeğinin sert olması ile beraber antibiyotik oranının yüksek olmasıdır” diyen Kezer, “Bu yıl havaların çok sıcak geçmesinden dolayı rekoltenin düşük olduğu bekleniyor. Rekoltenin düşük olması da fiyatlara yansıyor. Şuan kilosu 20-25 lira civarındadır’’ ifadelerini kullandı.

Öte yandan narın çevre iller başta olmak üzere birçok noktaya gönderildiğini belirten üreticiler, fiyatların rekolteye göre değiştiğini ifade etti.