Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

SİİRT’TEN BİR ŞEY OLMAZ

Bu alanda bir istatistik yapılabilir mi? Bilemiyorum ama yapılabilirse Siirtlilerin sohbetlerinde en fazla dile getirilen cümlenin; “Siirt’ten bir şey olmaz” cümlesi olduğu ortaya çıkacaktır.

Hatta bazılarımız biraz kabalaşarak bu cümleyi bir halt olmaz diye değiştirebiliyorlar.

Peki Siirt nedir ve kimlerden oluşuyor ve neden bu durumdadır?

Biraz irdeleyelim.. Siirt  bizlerin oluşturduğu kurumsal bir varlıktır.. Yani ben, sen o veya çoğul olarak söylemek gerekirse, biz, siz ve onlar Siirt’i oluşturuyor.

Siirt’ten bir şey olmaz diye sitem etmeden ve başkalarını suçlamadan önce kendimizi sorgulamamız gerekmiyor mu? Siirt’te işler istenildiği gibi yürümüyorsa, arzuladığımız hizmetler gelmiyorsa az ya da çok bizim bir eksiğimiz, bir ihmalimiz ve hatta kasıtlı olarak yaptığımız bir yanlışımız yok mu?

Var, hem de çok büyük oranda var.. Önce başkalarının sırtındaki kamburu görmeden, kendi göğsümüzdeki kamburu görelim.

Peki bunun çözüm yolu nedir? En basit ve en zor konu burada düğümleniyor.. Çünkü çözümün ilk adımı öncelikle kendi hatamızı görmekten geçer.. Yani samur kürk olsa, kimsenin giymeye yanaşmadığı kabahati üstlenmemiz gerekiyor.

Ama biz hemen her konuda olduğu gibi, kendimizi değil de başkalarını suçlarız.. Genelde bizler her zaman sütten çıkmış ak kaşıklarız.

Oysa bunun yerine şöyle biraz gerçekçi bir şekilde düşündüğümüzde kendi hata ve eksiklerimizin farkına varır ve öz eleştirimizi yaparız.

Özetle, yapılacak şey belli.. Kendi vicdanımızla bir muhasebe ve bir özeleştiri yapmak ve ona göre davranış sergilemek.. Bunu yaparken de yalnız benim değişmemle bir şey olmaz dememek şartıyla.

Çünkü böyle bir şey yalnızca bahanesi ve yerimizde saymanın bir göstergesi olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER