Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE KUTLAMALAR!

30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılını kutladık. Maalesef, yıllardan beri olduğu gibi, yine silahların gölgesinde bir kutlamaydı. Tören alanına barikatlar kurulmuş, izleyicilerden daha çok güvenlik güçlerinin yer aldığı bir ortam. 1984’lü yıllardan bu yana HUZURU KAYBETTİK. Arıyoruz, arıyoruz bulamıyoruz. Bir daha da bulabileceğimiz imkânsız gibi. Hani, bir kimse para dolu cüzdanını kaybeder de, saatlerce arar, arar ve bulamayarak ümidini keser ya! Bizim de huzuru arayışımız aynen bu duruma gelmiştir. 1984 yılında Eruh baskınıyla başlayan terör eylemleri, günümüze kadar artan bir tozda sürüp gelmektedir.

1984 öncesi, huzurlu yılları doyasıya yaşamış biri olarak anlatayım. Başta Valiler, Paşalar, Belediye Başkanları olmak üzere, üst düzey bürokratlar, yanlarına hiç koruma almadan ellerini sallaya sallaya halkın arasında dolaşır, sohbet eder, İlimizin ve Şehrimizin sorunlarını tartışırlardı. Yine 1984 yılı öncesinde valilerin, paşaların yanlarında hiç koruma olmadan ellerinde fileleri, yanlarında eşleri, çocukları pazar yerinde alışveriş yaptıklarına çok şahit oldum. Bu duruma yalnız ben değil, yaşları müsait bütün hemşerilerimiz tanıktırlar.

Şimdilerde bir Vali, bir Belediye Başkanı, hele-hele İlimizi ziyarete gelen bir Bakan, bir üst düzey bürokrat, korumasız olarak Şehrin en kalabalık ana caddelerinde bile korumasız bir adım atabilir mi! Zaman-zaman Valilerin, belediye başkanlarının veya İlimizi ziyarete gelen Bakanların, üst rütbeli komutanların Şehir içinde korumasız olarak adım attıklarına şahit olan var mı. Çevrelerinde yığınla silahlı korumalarla gezerlerken, sanki bir müstemlekede dolaşıyorlar gibi. Silahların gölgesinde gerçekleşen ziyaretler, sözde halkla kaynaşmalar!

Şehrin dört bir yanına bakıyorsunuz, beton bariyerlerle çevrilmiş resmi kurumlar, resmi dairelere girmek isteyen vatandaşları sıkı aramalardan geçirmeler. X ray cihazlarından geçmeler. Cihazdan geçerken, öten düdükler.

1984 yılı öncesi huzurlu günleri görmek artık hiç mümkün olacak zannetmiyorum. Gelecek olsa bile, yaşımız itibarıyla ben ve yaşıtlarımın böyle günleri görebilmemiz ihtimali sadece hayalden ibaret. Bundan sonra yanında tek bir koruma olmadan elinde filesi çarşı, pazar dolaşan bir Vali, hele-hele korumasız dolaşan bir bakan görmek mümkün olabilir mi.

Zaman-zaman İlimize gelen üst düzey görevlilerin, sözde esnafı gezerlerken, çevrelerini ellerinde otomatik silahları olan korumalarla gezdiklerini görmek, Milli Bayramları SİLAHLARIN GÖLGESİNDE KUTLAMAK gerçekten acı vermekte. Geçmiş yılları anımsayarak nostalji yaptım. Ellerinde fileleriyle halk arasında, halktan birileri olarak gezen Valileri, Paşaları anımsadım. Anladım ki, huzur dolu o eski günler, hep nostaljide kalacak. Ve kendi kendime (NEREDESİN EY HUZUR) diye yüreğim yanık bir şekilde söylendim.

Kaybettiğimiz HUZURU, biz bulamazsak da, dileriz ki çocuklarımız, torunlarımız bulsunlar…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER