Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

SINAVLAR VE GERÇEKLER!

Bugün LGS vardı. Açık deyimiyle (Liselere Geçiş Sistemi) için Siirt’te 10 binin, Türkiye genelinde ise 1 milyon 300 binin üzerinde öğrencinin sınavlara katıldıkları tahmin edilmekte. Heyecanlı olanlar, elbette sadece öğrenciler değildi. Öğrenciler kadar anne ve babaları, hatta, abileri, ablaları da heyecanlıydı. Çocuklarının sınavlara katılacakları okulların bahçelerinde bekleşiyor, dualar ediyorlardı. Bu arada, adaklar adayanlar da mutlaka olmuştur.

Peki, LGS’yi başarıyla sonuçlandırarak, istedikleri liselere girenlerin sonu ne olacak. Bu sınav, onları nerelere taşıyacak!

Ben, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Fakültesinden mezun biri olarak, ilk, orta, lise ve fakülte hayatım boyunca öyle tahmin ediyorum ki BİN KADAR sınavlara katılmışlığım vardır. PEKİ, BİN KADAR SINAVA KATILDIM DA NE OLDU. 5 YILDAN BERİ FAKÜLTEDEN MEZUN OLDUĞUM HALDE, HALA BRANŞIMA UYGUN BİR İŞ BULAMIYORUM. BEN, FAKÜLTEYİ BİTİRİNCE, AYNI ALANDA İLERLEMEYİ DÜŞÜNÜYORDUM. ANCAK, BU HAYALİM BİR TÜRLÜ GERÇEKLEŞMEDİ. GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ, BU GAZETE’DE ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN BİR İŞÇİ DURUMUNDAYIM. BELKİ BU İŞİ DE BULAMAYACAKTIM. NEYSE Kİ, BABAM SAĞOLSUN!

Yani, diyeceğim şu ki, LGS’ye girenler  istedikleri liselere girseler de pek sevinmesinler, istedikleri liseleri kazanmasalar da hiç üzülmesinler. Kendi durumuma bakarak soruyorum. Öğrencilik hayatım boyunca BİN KADAR sınava girdim, başarılı oldum da ne oldu. Asgari ücret üzerinden çalıştığım SİİRT GAZETESİ merhum amcamın ve babamın gazetesi olmasaydı, muhtemelen bu işi de bulamayacaktım.

Hani, bir konuya da açıklık getirmekte yarar var. Siirt Gazetesinde çalışanların tümü asgari ücret üzerinden maaş alırlar. İnanır mısınız, Gazete sahiplerine, asgari ücret bile kalmıyor. Ancak, onlar (memlekete hizmet olsun da, varsın kâr olmasın) diyorlar, bana sorarsanız (nam olsun, kâr olmasın) düşüncesinden hareketle Gazetecilik mesleğini sürdürüyorlar.

Ahir kelam diyeceğim şu ki, devlet kadrolarında iyi bir iş edinmek için bunca sınav çilesi çekmenin âlemi yok. Gidin iktidarda olan bir partiye, odacılık yapın, siyasilerin çanta taşıçılığı görevini yükümlenin, birkaç yıla, hatta birkaç aya kalmaz, devlet kadrolarında işiniz hazır. Bunca sınav stresi çekmenin ne âlemi var!!!

ANEKDOT

Sınavların, strese yol açtığını dile getirmek açısından Napolyon’a mal edilen bir anekdot vardır.

Anekdot şu:

Napolyon’un baş mabeyincisi bir gün telâşla İmparatorun huzuruna girmiş ve:

-Efendim, büyük bir tehlike var! demiş.

Napolyon, tehlikenin mahiyetini sorunca, muhatabı cevap vermiş.

-Rus askerlerinin, sınırımıza dayandıkları söyleniyor.

Napolyon, rahat bir nefes alarak söylenmiş:

-Ben de, beni sınava çağırıyorlar, zannederek korkmuştum!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER