REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİNEP’İN KAR KUYULARI  (1)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİNEP’İN KAR KUYULARI  (1)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
24 Ağustos 2017 - 12:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sinep bir çoğumuzun bildiği gibi Tillo ilçemizin karşısında yer alan yüksek rakımlı şirin bir köyümüz. Yüksek rakımlı olmasına özellikle değindim. Çünkü yüksek rakımlı olması nedeniylede her yıl il merkezi ve bağlı olduğu Tillo’ya göre çok daha fazla miktarda kar alıyor. Özellikle geçmiş dönemlerde bu köyümüz oldukça fazla miktarda kar yağışı alıyordu.

Yakın bir zamana kadar bu şirin köyümüzün sakinleri asırlar boyu bu karları kendilerine bir geçim kaynağı yapmışlardı. Köyün civarında kazdıkları 20 ye yakın kar kuyusunda biriktirdikleri karları yaz mevsiminin kavurucu sıcağında il merkezine getirip satarak  geçimlerini sağlıyorlardı.

Dilerseniz bu işlemi biraz daha detaylı bir şekilde anlatalım.Köy civarında 20 ye yakın kuyu kazılmıştı dedik.Her bir kuyunun çapı yaklaşık 4, derinliği ise 6 metre civarında. Karların erimemesi için kuyuların zeminleri ve duvarları da kesme taşlarla döşenmiş.

Kış aylarında Sinep’liler bu kuyuların yanına gelerek topladıkları temiz karları bu kuyulara dolduruyorlardı.Belirli bir kalınlıkta kar atıldıktan sonra loğ adı verilen silindirik taşlarla bu karları sıkıştırarak buzlanmasını sağlıyorlardı. Bu işlem, günler boyu sürerdi. Kar kuyuları tamamen dolduktan sonra üzeri meşe yaprakları ile kapatılır ve o yaprakların üzerine de toprak örtülürdü. Bu şekilde güneşin etkisinden korunması sağlanırdı.

Biriktirilen ve buzlanması sağlanan kar yaz mevsimine kadar o kuyularda kalırdı. Yazın en sıcak günlerinde  gece yarısından sonra kuyuların başlarına gidilerek, üzerlerinde toprak ve yapraklar kaldırılır. Buz haline gelen karlar testerelerle kesilerek, hayvanlara yüklenerek Siirt’e getirilirdi. Bu işleme gece yarısında başlanması ve sabah güneş doğmadan  Siirt il merkezine karların getirilmesi gerekiyordu. Aksi halde güneşin etkisiyle o karlar erirdi.

İl merkezine getirilen karlar gölgelik bir alana bırakılarak müşterilerinin gelmesi beklenirdi.Bu karların genellikle müşterileri de bol  olurmuş. Yani Pazar sıkıntısı yokmuş.Dondurma imalatçıları, limonata satıcıları ve varlıklı aileler bu karların potansiyel müşterilerini oluşturuyorlardı. Buzdolaplarının bilinmediği, buz fabrikalarının olmadığı bir dönemde karların satışı konusunda Siirt gibi sıcaktan kavrulan bir ilde sorun çıkması beklenmez zaten.

Birçok hikayeye de konu olan kar satıcılarının tek sorunu, sıcakla mücadele etmek yani karlarını sıcaktan korumak ve bir an önce satarak,  aile bütçelerine birkaç kuruşluk bir katkı sağlamaktı.

Bu konuya yarında devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.