REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ŞIRNAK, BATMAN VE SİİRT HAVA LİMANLARI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ŞIRNAK, BATMAN VE SİİRT HAVA LİMANLARI!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
24 views
22 Haziran 2018 - 15:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Modern ve tam teşekküllü olmazsa bile 1990’lı yıllardan itibaren Siirt, hava limanına kavuşmuştu. Dönemin Valisi Atilla Koç, İl Özel İdaresi kaynaklarından Siirt’imizi derme çatma da olsa bir Hava limanına kavuşturmuş, uzun yıllar Siirt-Ankara, Ankara-Siirt seferleri düzenlenmiş, Hemşerilerimizin ayakları yerden kesilmiş, uçakla tanışmıştı. O yıllarda Batman da, Şırnak da Siirt’e bağlı birer ilçe konumundaydılar. Sonradan il statüsüne kavuşan bu iki yerleşim ünitesinde de hava limanı yoktu.

Aradan yıllar geçti, Siirt Hava Limanına iniş yapan bir uçağın pistten çıkması bahane edilerek, Siirt Uçak seferleri durduruldu. Zaman-zaman tekrar ulaşıma açılan Siirt Hava Limanı yaklaşık 1,5 yıldan beri yine kapalı. Bu konuda yoğun tepkiler ortaya çıkınca, havalimanının genişletilerek önce Haziran, sonra Temmuz ve daha sonra da Ağustos ayında tekrar hizmete açılacağı müjdelendi. Haziran ayında yeniden hizmete açılacağını müjdeleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dı. Bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği Siirt’te havalimanında incelemelerde bulunmuş, havalimanının elverişli hale getirilmesi için tüm imkânların seferber edildiğini ve Haziran ayında seferlerin yeniden başlayacağı müjdesini vermişti. Hava Limanımızın hizmete açılacağı tarih bilahare Temmuz, daha sonra da Ağustos ayına ertelendi.

Seçim çalışmaları kapsamında 28 Mayıs’ta Şehrimize gelen Başbakan Binali Yıldırım Siirt Hava Limanının 15 Ağustos’ta hizmete açılacağını söyledi. Böylece önce Haziran, daha sonra Temmuz’a ertelenen Siirt hava limanının yeniden hizmete açılması işi 15 Ağustos’a ertelenmiş oldu. Biz, buna da razıyız. Yeter ki, gerçekten hizmete açılsın.

Bugün, Siirt Hava Limanını gündeme getirmemizin seçimlerle bir ilgisi yok. Gazetelerde, televizyonda ve sosyal medyada dolaşan bir haber, Hava Yolumuzun durumunu yeniden anımsamamıza ve anımsatmamıza vesile oldu.

Habere göre Pegasus Havayolları tarafından karşılıklı olarak Şırnak-Adana uçak seferlerine başlanmış bulunulmaktadır. Haberdeki detaya göre Adana Şakir Paşa Havalimanı’ndan 160 yolcusuyla kalkan uçak, Şırnak Şerafettin Havalimanı’na iniş yapmış,  Uçak Şırnak’ta havacılık seremonisi “su takı” ile karşılanmış.

Seferin düzenlenmesi nedeniyle düzenlenen törene katılan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Mülki İdare Amiri ve Cizre Kaymakamı Faik Arıcan, 26 Temmuz 2013’te hizmete açılan havalimanından haftada 56 uçak seferinin gerçekleştirildiğini ve geçen yıl 342 bin yolcuya hizmet verildiğini söylemiş.

Şırnaklıların hac ve umre için daha önce çevre illerdeki havalimanlarından seyahat ettiğini ifade eden Arıcan, “Temmuz ayı sonu itibariyle Şırnak’tan Suudi Arabistan’a direkt seferler başlayacak. Havalimanımızda gümrükleme işlemlerinin altyapı çalışmalarında sona yaklaşılmış olup Temmuz ayı sonu itibariyle Suudi Arabistan’a uçuşlar yapılacak.” Diye de konuşmuş

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Müdürü Şükrü Benek ise havalimanından hizmet alan yolcu sayısında her geçen gün artış olduğunu söylemiş.

Siirtliler olarak eski ilçelerimiz durumunda olan Batman ve Şırnak’ın modern hava limanlarına kavuşturulmuş olmalarından elbette mutluyuz. Ancak, 1990’lı yıllarda faaliyete geçmiş olan Siirt Hava limanının kapatılmış olmasına karşı ortaya bir tepki koymayalım mı yani!

Ağustos’un 15’ine şunun şurasında ne kaldı. Hele 15 Ağustos 2018’de Siirt Hava Limanı yeniden ulaşıma açılmasın, Siirt halkı adına ortaya koşacağımız tepkiyi siz asıl o zaman görünüz!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.