REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“ŞİRVAN BAKIR MADENLERİNİ İŞLEYECEK TESİS NE OLDU?”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“ŞİRVAN BAKIR MADENLERİNİ İŞLEYECEK TESİS NE OLDU?”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
18 views
05 Ekim 2018 - 14:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vatandaşlarımız, dile getirilen vaatlerin yerine getirilmediğinden yakınırlarken, bu yakınmalarına “Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sisteminde” yer aldığı en yetkili ağızlarca açıklanan İzabe ve Elekroliz Tesisinin (Şirvan ilçemizden çıkarılan Bakır madenlerini, Siirt’te işleyecek tesis diye ifade edilen) yaşama geçirilmesine yönelik verilen müjdeden halen ses çıkmamış olmasını örnek gösteriyorlar ve; “İlimize vaat edilenlerin %10’u bile yerine getirilmiş olsaydı, çoktan kalkınmış olurduk..” diye görüş belirtiyorlar.

Şirvan Bakır madenleri çıkarıldıktan sonra işlenmek üzere Çin’e gönderiliyor ve işlenmiş yüksek fiyatla satın alınıyor, yani bu zenginliğimizin kaymağını Çin yiyordu. İşte, bu zenginliğimizi kurtarmak gayesiyle “Stratejik Yatırımlar Programı” ile bakır madenlerinin Siirt bünyesinde işlenmesine yönelik hazırlanan  proje uygun mütalaa edilmişti. Bu konudaki müjdenin verilmesinden sonra gözler, çalışmanın ne zaman başlayacağına döndü ama, en yetkili ağızlarca verilen müjdenin akıbeti, ilgililerce herhangi bir açıklama yapılmadığından bilinmiyor.

Ne güzel de ballandırıla-ballandırıla anlatılmıştı. “Kurulacak tesis sayesinde Şirvan’da çıkarılan Bakır madenleri yerinde işlenecek ve böylelikle işlenmiş mamulatını da kendi bünyemizden temin etmiş olacaktık. Yine bu tesisin yanı sıra Gübre, Bakır, Kablo ve benzer tesislerin kurulması da gündeme gelecek ve bu tesisler hayata geçirildiğinde yaklaşık 10 bin insanımıza ekmek kapısı aralanmış olacaktı..)

Hemşerilerimiz; aradan geçen zamana rağmen bu konuda atılan adım olmadığı için haklı olarak; ”Şirvan Bakır Madenlerini işleyecek tesis ne oldu” sorusuna yanıt arıyorlar ve bizlere de: “Sizin bu konuda aldığınız bir duyum var mı?” sorusunu tevcih ettiklerinde, kendileri gibi tesisin akıbetini merak ettiğimizi ifade ediyoruz.

Akan yıllar içinde etkili ve yetkililerce hemşerilerimize iletilen birçok vaadin icra edilmediğini söylemek, kimseye haksızlık olmaz. Özellikle ele alınan bazı önemli hizmetlerin uzun yıllar boyunca bitirilmemiş olmalarının hemşerilerimizi kahrettiğine de dikkat çekerken, Şirvan Bakır madenlerini işleyecek tesise yönelik herhangi bir açıklama yapma zahmeti duyulursa aktaracağımın da altını çiziyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.