REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
13 Nisan 2018 - 15:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsan bildiği, uzman olduğu veya sevdiği  konularda yazıp çizdiği zaman daha yararlı oluyor ve topluma bir mesaj iletebiliyor. Bende buna dikkat etmeye çalışıyorum. Yazılarım, iyi bildiğime inandığım Siirt odaklı konularda oluyor.  Siirt’in, Siirtlinin sorunlarını ele almaya çalışıyorum. İyi yönlerimiz ağırlıklı olmak üzere, aksayan yönlere de değiniyorum.

Son yıllarda bütün dünyada ama özellikle gelişmiş toplumlarda sivil toplum örgütleri topluma götürülecek hizmetlerde, devletle yarışır hale geldiler. Bugün, birçok ülkede güvenlik vergi toplama gibi bazı temel hizmetlerin dışındaki bütün hizmetler ağırlıklı olarak dernek, vakıf, oda, birlik ve sendika   gibi mesleki kuruluşlar eliyle yürütülüyor. Burada hizmetin  verilmesi de, götürülmesi de gönüllülük esasına dayandığı için her şey daha düzenli gidiyor ve hizmet aksaması, yavaşlaması gibi durumlara çok az rastlanıyor.

Ülkemizde de, 1980 ihtilalının  ardından büyük bir darbe yiyen, kapatılan  ve adeta çil yavrusu gibi dağıtılan sivil toplum örgütlerinin önü,  2003 yılından itibaren açıldı. Bu yıl yapılan önemli bir değişiklikle sivil toplum örgütleri arasında nitelik ve nicelik bakımından çok önde olan derneklerin işlemleri Emniyet Müdürlüklerinden alınarak Valilikler bünyesinde faaliyet gösteren İl Dernekler Müdürlüklerine tevdi edildi.

Daha sonra diğer sivil toplum örgütlerinin önünü açmaya yönelik birçok değişiklik daha yapıldı. Bütün bu çalışmalar sonucu ülke genelinde bu örgütlerin fonksiyonları arttı. Toplumda kendilerini daha çok hissettirir hale geldiler. Ancak hiçbir zaman Avrupa ülkelerinde olduğu gibi etkin olamadılar. Daha doğrusu henüz o seviyeye ulaşamadık ve bu alanda alacağımız daha çok uzun yollar bulunmaktadır.

Ülke genelinde durum böyle iken, il genelinde durum daha da kötü. Onlarca işçi ve memur sendikası ile oda ve birlik  bulunuyor. Yine onlarca vakıf ve vakıf temsilciliği faaliyet gösteriyor. Bunların yanı sıra son rakamlara göre 200’ün üstünde dernek bulunuyor. Ancak bunların hem üye sayıları hem de mali güçleri maalesef yeterli değil. Çoğu il dışından genel merkezlerinden destek alıyor. Bu destek kesildiği anda önemli bir kısmı da faaliyetine son vermek zorunda kalacak. Bırakın bağışı, üye aidatlarını bile toplayamıyorlar. Bu şartlar altında bulunan sivil toplum örgütlerinden  çok daha fazla bir şeyde beklemek akılcı olmaz.

Gönül,  bunların bir an önce gerçek misyonlarını icra edecekleri, topluma yeteri kadar hizmet edebilecekleri konuma gelmelerini temenni ediyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.