Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE SİİRT VAKFI (2)

Günümüz dünyasında sivil toplum örgütlerinin fonksiyonlarını ve bu bağlamda Siirt Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfının çalışmalarını ele almaya devam ediyoruz.. Ülkemizde sivil toplum örgütlenmesi ve kulis faaliyetlerinde hepimizin Karadeniz Bölgesi insanını örnek alması gerektiğini belirterek, kısaca Siirt Vakfı olarak bildiğimiz bu vakfın çalışmalarını anlatmaya devam edelim.

Siirt Vakfı her sivil toplum kuruluşunun sahip olmak istediği ve gıpta ile baktığı bir genel merkez binasına sahip.. İstanbul’un Fatih ilçesinin Siirtlilerin nüfusunun yüzde 45’ine yakınını oluşturduğu Zeyrek Mahallesinde bulunan bu genel merkezde taziye yeri,  dershaneler, mutfak ve mescit dahil, her türlü hizmete cevap verebilecek bölümler bulunuyor.. Bunun dışında yine İstanbul Beyazıt’ta yabancı dil eğitimine ilişkin kursların verildiği bir binası da mevcut.

Bunların  dışında ülke geneline yayılmış 20’ye yakın şubenin hizmet binaları bulunuyor.. Ayrıca Afrika kıtasının en geri kalmış ülkelerinden biri olan Uganda’da temsilcilik hizmet binası var.

Yurt içinde dini ve yabancı diller başta olmak üzere, çeşitli alanlarda eğitim faaliyetlerini sürdüren bu vakfımız, giyim yardımından gıdaya, sünnet şölenlerinden ev eşyasına kadar çok yönlü yardım faaliyetlerine imza atıyor.

Vakfımız son yıllarda çalışmalarını yurt dışında zor durumdaki ülkelere ve özellikle Afrika ülkelerine yönelik olarak faaliyetler gösteriyor.. Uganda’da eğitimde yapılan 500 öğrenci kapasiteli bir yetimhanenin yanı sıra, sünnet şölenleri ve kuyu açma çalışmalarını gerçekleştiriyor.. Uganda başta olmak üzere, 200’ün üzerinde kuyu açılmış durumda.

Vakıf, bu yardım ve eğitim faaliyetlerinin kültürel ve tanıtım çalışmalarına yer veriyor.. Aylık olarak Siirt Kültürüne ve tarihine ilişkin toplantılar düzenliyor.. Bugüne kadar İstanbul ve Ankara’da çok sayıda tanıtım günleri gerçekleştirildi ve başka kurumlar tarafından düzenlenen tanıtım etkinliklerine katkı yapıldı.

Vakfın düzenlediği etkinliklerin arasında en önemli, kapsamlı ve kamuoyunda ses getireni ise 2018 yılında  İstanbul Yenikapı’da düzenlenen Siirt Tanıtım Günleri oldu.. Dört gün süren ve her gün on binlerce kişinin ziyaret ettiği bu tanıtım günlerinde Siirt her yönüyle tanıtıldı.

Vakıf, şimdi de Eylül ayı sonlarında bu etkinliği bir kez daha düzenleyecek.. Hepimizin bu etkinliğe şimdiden katkıda bulunması ve daha görkemli geçebilmesini sağlamak için çaba harcamak gerekiyor.. Şimdiden başarılar diliyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER