REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİYASETİN DIŞINDA KALMAK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİYASETİN DIŞINDA KALMAK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
22 views
12 Eylül 2020 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siyasetin dışında kalanlar, kendileriyle ilgili alınan kararlara katılma şansı bulmazlar ve bu nedenle önemli beklentilerinde mağduriyet yaşarlar. Ülkemizde yeni siyasi parti kuranların daha önceden başka bir siyasi partinin mensupları olduğu gerçeğine bakıldığında, siyasi kimlik taşımanın, ülke yönetiminde söz sahibi olma arzusundan kaynaklandığı anlaşılacaktır sanırım. Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları, seçmenin hür iradesini en iyi şekilde yansıtacak mevzuatlardan yoksun olup, siyasi parti genel başkanlarının uzun yıllar yerlerini korumalarını kolaylaştırıyor. “Küçük olsun, benim olsun…” zihniyetiyle hareket edilmeseydi, parti liderlerinin hegemonyası devam etmez ve milletin vekilliğine soyunanlar genel başkanlarla etraflarındaki bir avuç partiliye sığınmak mecburiyetinde kalmazlardı. Vekillik isteyenlerin; ön seçimle tüm parti organları ve parti üyelerinin katılımıyla,  aynı şekilde genel başkanların da bir avuç delege tarafından değil de belirlenecek çok sayıda delege tarafından  seçilmelerini öngören hükümler Siyasi Parti ve Seçim Yasaları’nda yer alsaydı, millet ve memleket menfaatlerini her şeyin üstünde tutma zihniyeti pekişecek ve “daha çok demokrasiyi” kucaklamada gecikme olmayacaktı.

Halkımızın satın alma gücünü büyük ölçüde yitirdiği bir süreç  yaşanıyorken, çözümler noktasında ülke yönetiminde söz sahibi olanlara bir an önce el birliğiyle çözüm üretmeleri çağrısında bulunması gerekenler, normalde 2023’te yapılacak olan seçimleri ülke gündemine taşıyor ve bazıları da kendi görüşlerini yansıtan tahminlerde bulunarak aslında gönüllerinden geçenleri empoze etmeye çalışıyorlar. Çoğu yurttaşımızın gözünden kaçmayan bu tutumdan en çok rahatsızlık duyan kesimin emekliler olduğunu gözlemlerken, sayıları 12,5 milyon  olarak ifade edildiği halde umduklarını neden bulamadıklarına bir kere daha dikkatlerini çekme gereğini duydum.

12,5 milyon emekliden 2,5 milyonunun yeterli bir ücret aldıklarını var saydığımızda geriye kalan 10 milyonun sadece 2 ile çarpımı 20 milyon eder ki, hiçbir siyasi parti böylesine büyük  bir oy potansiyeline sahip değildir. Ancak bu gerçeği görmüyor ve siyasetin dışında kalarak kendilerine yönelik alınan kararlara katılma şanslarını kullanmayı hedeflemiyorlar. Tabii ki böyle bir girişime önderlik edilmesi gerekir ve çok sayıda emekli dernekleri bulunmasına rağmen maalesef önemli beklentiye ciddi anlamda sahip çıkmamaktadırlar. Bakalım, ne zaman birileri bu çok güçlü oy potansiyelini devreye sokma hedefini güdecek?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.