Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

SOMA’DA YAŞANAN VE 301 İŞÇİNİN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ FACİANIN YILDÖNÜMÜNDE

Soma’daki Eynez Maden Ocağı’nda 13 Mayıs 2014 tarihinde yerin 400 metre altında büyük bir facia yaşanmış ve 301 madenci yaşamını yitirmişti. Yaşanan facianın, çıkan yangından kaynaklandığı açıklanmış, yangın esnasında kömür ocağında çalışan 787 madenciden 301’i yaşamını yitirmişti.

Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür madeninde vardiya değişimi sırasında, 787 işçinin bulunduğu maden giriş kısmının 400 metre altında, elektrik panosundan kaynaklandığı öne sürülen bir yangın meydana gelmişti.

301 işçinin yaşamlarını yitirdikleri facia konusunda yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu sanık kalmadığı yetmezmiş gibi Soma Holding’in patronu Alp Gürkan yeni maden ocakları alarak işine devam etmekte. Hayatını kaybeden 301 maden işçisinin ailelerinin açtığı tazminat davaları ve işsiz kalan 3 bin 800 işçinin tazminatlarını ise iflasını tescil ettiren şirket ödemedi.

Soma’da yaşanan MADEN FACİASI birçok gerçeklerin ortaya çıkmasına da yol açtı. Ortaya atılan iddialara bakılırsa geçmiş yıllarda yaşanan deprem ve diğer felaketler için toplanan yardımların çoğu yerlerine ulaşmamış ve başka amaçlarla kullanılmıştı! Soma faciası için toplanan yardımların da akıbeti bu!

Millet olarak, yaşanan felaketlerin ilk günlerinde, haftalarında, aylarında duyarlı davranır, hesap sorarız! Felaketzedelere yardım yapmak açısından elimizden geleni esirgemeyiz. Yetkililer ve etkililer de, konulara dört elle sarılır gibi yaparlar, yaraların en kısa zamanda sarılacağı konusunda vaatlerde bulunurlar! Ancak, aradan zaman geçince ve konu soğuyunca yapılan bütün vaatler unutulur, milletten toplanan bağışların yerlerine ulaşmasına gereken ilgi ve alaka gösterilmez. Hatta bu gibi yardım kampanyalarını vurgunlara dönüştürenlerin olduğu bile iddia edilir.

Aynı durum, SOMA faciasında da yaşandı. Şehit madencilerin aileleri için konutlar yapılacağı, çocuklarına, bazı zenginlerin burslar verecekleri, tazminat olarak iyi bir para alacakları söylenmişti. Gerçi, hiçbir şey yitilen canların yerini almazdı amma, ölen madencilerin ailelerinin geleceğinin teminat altına alınması   önemliydi. Ancak, vaatler unutuldu.

Maden faciası henüz taze iken ahkam kesenler çok olmuştu. Ancak, yapılan birçok vaatler yerine getirilmedi. Madenciler, canlarını yitirdikleriyle kaldı. Daha önce yaşanan birçok facialar gibi 301 işçinin can verdiği SOMA FACİASI da   unutuldu, gitti.

Akılda tek kalan 301 işçinin öldüğü maden kazasından sonra eylem yapan maden işçilerinden birini yerde tekmeleyen ve “AYAĞIM İNCİNDİ” diyerek rapor alan  Yusuf Yerkel adlı kişi! Ona ne oldu derseniz, cevabını verelim. Frankfurt’a ‘Ticari Ateşe’ olarak atanmış bulunuyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER