Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

SÖMESTRİ TATİLİ, 1 AY OLMALI!

2023/2024 ders yılında birinci dönem ara tatili, 13 Kasım 2023’te başlamış ve 17 Kasım 2023’te sona ermişti. Yarıyıl tatili ise 22 Ocak 2024 Pazartesi başlayıp 2 Şubat 2024 Cuma tamamlanacak. İkinci dönem, 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma sona erecek.

Bu durumda tatil hafta sonu tatilleriyle birlikte 16 gün sürecek, demektir. 5 Şubat 2024 tarihinde öğrenciler için ikinci kanaat dönemi başlayacak. 14 Haziran 2024 tarihinde ise eğitim-öğretim dönemi sona erecek.

Tatilde ilk dönemin yorgunluğunu atmak, bedeni dinlendirmek ve zihni bir nebze olsun rahatlatmak da çalışmak kadar önemlidir. Bu nedenle tatil, aslında yapılması gereken çok önemli bir aktivitedir. Ancak biz, yarıyıl tatilinin 15 gün olmasının yeterli olmadığı kanaatindeyiz.

Bir ara, okullarda sömestri (yarıyıl) tatilinin 1 ay olacağı söylentileri çıkmıştı. Sömestri tatilinin 1 aya çıkarılması, gerçekten çok isabetli olacaktır. Bunun sayısız faydaları vardır.

Öncelikle 15 günlük süre, tatil yapmak için yeterli değildir. Hele, tatillerini okullarının bulunduğu iller dışında yapacaklar için hiç mi, hiç yeterli olmaz. Yollarda geçecek zamanı tatilden düşerseniz, elde 10 günlük süre kalır. On günlük tatil de, pek bir tatil sayılmaz!

Sömestri tatili, kış mevsiminin en çetin geçtiği günlerde gerçekleşmektedir ki, okullara gidiş geliş öğrenciler açısından hayli külfetlidir. Yağmur ve kar yağışlarının en etkili olduğu günlerde okullara gitmek, öğrenciler, öğretmenler ve idareciler açısından zor olduğu kadar, trafik akışını da büyük ölçüde etkilemektedir. Okulların kapalı olmaları durumunda şehir içi trafikte de büyük rahatlama yaşanacağı muhakkaktır.

Önemli bir kazanım da ekonomik açıdandır. Okulların, kış mevsiminin en soğuk günlerinde kapalı olmaları, ülke geneline enerji tasarrufu açısından büyük katkı sağlayacaktır. Türkiye genelinde yüz bine yakın okul olduğunu düşünerek, elektrik ve yakıt tasarrufuna sağlanacak katkıyı buna göre hesaplayınız. Tabii, bu durumun çevre temizliğine de katkısı olacağı muhakkaktır.

Ayrıca uzun süreli tatilin iç turizme de katkı sağlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yarıyıl tatili 1 ay olursa, tatillerini turistik tesislerde değerlendirecek zenginlerin olacağı da unutulmamalıdır.

Yani, hangi açıdan bakarsanız bakınız, okullarda sömestr tatilinin 1 aya çıkarılması çok isabetli bir uygulama olacaktır. Temenni ederiz ki, bu konu söylemde bırakılmaz. Bize göre böyle bir uygulama her bakımdan akıllıca olur. Türkiye’nin iklim şartlarında en makul olanı da budur!

Evet, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığına önemli bir görev düşmektedir. Yarıyıl tatilini 1 aya çıkararak, 15 günlük süreyi ikinci yarıyıla eklemek. İnanın, böyle bir gelişmeden hem öğrenciler, hem veliler, hem yöneticiler ve hem de bütün ülke kârlı çıkacaktır. Bizden, anımsatmak!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER