REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SON DÖNEMDE YAYGINLAŞAN BİR GELENEK; AŞURE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SON DÖNEMDE YAYGINLAŞAN BİR GELENEK; AŞURE
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
6 views
10 Eylül 2019 - 13:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Her zaman gelenek ve göreneklerimizin önemli bir kısmını, yani öz tanımıyla kültürümüzü kaybettiğimizden yakınırız. Ancak yaşayan birer organizma olan toplumlar sürekli bir değişim içerisinde olduklarından kültürümüzün bir kısmını yitirirken yeni-yeni öğeler kültürümüzün birer parçası haline geliyorlar.

Bunlara en güzel örnek olarak kurban kesimi ve aşure günü kutlamalarını verebiliriz. Daha önce de bir kaç kez belirttim. 40-50 yıl öncesinin Siirt’in de yerli halktan kurban kesenlerin sayısı bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar azdı. Gerekçe olarak yerli halkın şafii mezhebine tabi olmaları ve bu mezhepte kurban kesiminin sünneti müekke de olması  gösteriliyordu.

Refah düzeyinin artması, il dışından daha çok sayıda kişinin gelip burada görev yapmaya başlaması ve basın-yayın araçlarının artık evimizin her köşesine girmesi ile birlikte bu algı değişti. Yerli halk gördüklerinden ve duyduklarından etkilenmeye başladı. Artık maddi imkanı  yeterli olan yerli halkta kurban kesimine ağırlık vermeye başladı ve bu durum her geçen yıl biraz daha artarak devam ediyor.

Aynı durum aşure gününde de görülüyordu ve aşure gününün varlığından haberdardık. Bu günde dini birçok önemli olayın meydana geldiğini ve bütün semavi dinlerde ayrı bir yeri olduğunu biliyorduk. Hatta bugün herhangi bir dileğinin olmasını isteyen ve dilek tutan kadınlar yüzlerini tanınmayacak bir şekilde kapattıktan sonra çevredeki yedi evin kapısını çalar ve hiç konuşmadan kendisine verilecek olan para, şeker veya herhangi bir şeyi beklerdi. Bu şekilde yedi evden bir şeyler alan kadın muradının olacağına inanırdı.

Ancak durum böyle olmasına rağmen aşure yapma, pişirme ve dağıtma olayı yok denecek kadar azdı. Ben, hatırlayabildiğim kadarıyla ne  bizim evimizde ne de tanıdıkların evlerinde aşure yapıldığını hatırlamıyorum. Kurban kesiminde yukarıda belirttiğim gibi, geçerli ya da  geçersiz bir neden bulabiliyoruz.  Ama burada işin doğrusu bir neden bulamıyorum. Olsa-olsa ancak maddi nedenler ve o dönemlerde halkın yaşam standardının çok düşük olması olabilir.

Günümüzde ise birçok kurumun yapıp dağıttığı aşurelerin yanı sıra evlerde de yaygın bir şekilde aşure yapılıp konu komşuya ve akrabalara  dağıtılıyor.  Bu yılda Kızılay Şube Başkanlığı ilk dağıtımı gerçekleştirdi.

Bu da kültürümüze yeni gelen güzel bir adet.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.