Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

SON DURAK!

Şehrimizdeki asri mezarlıklara bugünlerde hiç yolunuz düştü mü, düşmediyse, gidin ve görün. Diz boyunu aşan otlardan, kabirlerin taşları görülmüyor. Hafta sonunda, Mersin’den gelen hemşerilerimiz vardı. Siirt’e gelmişken, aile mezarlıklarına gitmek ve ölmüşlerinin ruhuna FATİHA okumak istemişler. Amma, mezarlıktaki diz boyu otlar yüzünden, aile mezarlıklarını bulamamışlar. Ne yapsınlar, onlar da birer FATİHA, ÜÇER İHLAS okuyarak mezarlıktaki bütün ölülerin ruhlarına hediye etmişler ve ayrılmışlar.

Bazı din adamlarının iddiaları odur ki, mezarlıklardaki otları biçmek günahmış. Çünkü, o otlar mezarlıklardaki ölüler için tesbihat yapıyorlarmış. İyi ya kardeşim! Eğer otlar ölüler için tesbihat yapıyorlarsa, onları biçtiğiniz zaman, toprak içinde kalan kökleri de aynı görevi yapmış olmuyorlar mı!

Kaldı ki, mezarlıklardaki otların biçilmemesinden doğabilecek büyük zararlar vardır. Sararan ve kuruyan bu otlar, Allah korusun atılacak sigara izmaritiyle bir anda tutuşur ve yangını söndürmenin imkânı olmaz. O sırada, mezarlıklarda ziyaretçiler varsa, yanmak tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmış olmazlar mı. Dinimizde, bile bile tehlikelere davetiye çıkarmak olur mu! İnsan hayatının tehlikeye atılması pahasına otlar biçilmiyorsa, bunun sebebini dine mal etmek insafsızlık olmaz mı!

Belediye Mezarlıklar Müdürlüğünün tehlikeye davet çıkarılmadan, bir an önce mezarlıklardaki otların biçilmesi konusunda gereken hassasiyeti göstermesini temenni ediyoruz.

Ayrıca, mezarlıklardaki yolların parke taşıyla döşenmeleri ve yeterli derecede aydınlatılmaları gerekeceğini de anımsatalım. Bazı durumlarda defin işleri mecburi gece saatlerine sarkmakta. Bunun için mezarlıkların aydınlatılmaları gerekeceğini de anımsatmakta yarar var.

Sonuç itibarıyla mezarlıklar hepimizin son durakları hükmündedir. Bunu asla unutmayalım…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER