REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SON SÖZÜ, LİDERLER SÖYLER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SON SÖZÜ, LİDERLER SÖYLER!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
20 views
12 Ekim 2018 - 14:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde gerçekleştirilen seçimlerde her ne kadar milli irade ön plana çıkarılıyorsa da, bu iradeye gölge düşüren mevzuatlar olduğunu görmeyen göz yoktur. Yıllardan beri sözü edilen Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarındaki mevzuatların demokrasiyle en iyi şekilde örtüşen mevzuatlarla donatılması gerektiği belirtildiği halde, arzulanan değişikliklere yönelik adımlar atılmamıştır ve bu nedenle milletvekili seçiminde olsun, yerel seçimde olsun aday adaylığa başvuruda bulunanlardan adaylığa terfi edecek olanları siyasi partilerin başta genel başkanları olmak üzere genel merkezlerinde etkili olan birkaç kişi belirlediğinden, milli iradeye gölge düşüyor.

Hangi siyasi partide olursa olsun o siyasi parti genel başkanının uzun yıllar koltuğunu koruyabilmesi, Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarındaki mevzuatların sonucudur. Şayet Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında önem arz eden değişikliğe gidilseydi lider hegemonyası ortadan kalkacak ve aday adaylığa başvuranlar, adaylığa terfi etmek için liderlerin ve mensubu oldukları siyasi partilerin genel merkezlerindeki bazı zevatın kapılarını çalmak mecburiyetinden kurtulmuş olacaklardı.

Bir büyüğümün belirttiği gibi; “Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanını seçmek için 21 bin kişi oy kullanırken, bir siyasi partinin genel başkanını seçmek için 1200-1500 kişi oy kullanıyor ve buna mili irade deniliyor..” 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde aday adaylığa soyunanların adaylığa terfi etmeleri, hangi kriterlerle belirlenecek bilinmiyor ama bu konuda son sözü yine başta siyasi parti liderleri olmak üzere, partilerin genel merkezlerindeki yetkililerin söyleyecekleri bilinmektedir. Siyasi partilerimiz seçimleri her şeyden daha çok önemsiyorlar ve bu nedenle önemli sorunlarla halkın beklentileri hep geri planda kalmaktadır. Seçimler her şeyden daha çok önemsendiği için Milletvekili seçiminde gerçekleştirilen bazı ittifakların yerelde de hayata geçirileceği, yapılan açıklamalardan anlaşılıyor.

AKP ve MHP arasında düşünülen ittifakta “Siyasi Kombin Modelinin” seslendirildiği gözlemlenirken diğer siyasi partilerin nasıl bir seçim stratejisi uygulayacaklarına yönelik herhangi bir açıklama henüz yapılmış değil. Yerel seçimler, hizmetler açısından milletvekili seçiminden de daha önemlidir ve bu seçimlerden alınacak sonuç diğer seçimlerin bir göstergesi olacağından, daha çok önemseniyor. Yerel seçimin milletvekili seçiminden bir farklılığı vardır ve söz konusu fark, adayların kişiliğidir. Bu fark nedeniyle bir AKP’li CHP’nin adayına oy verebileceği gibi, bir CHP’linin de AKP adayına oy vermesi ihtimali yüksektir ve bu ihtimal diğer siyasi partiler için de geçerlidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.