REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SON VİRAJA GİRİLİRKEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SON VİRAJA GİRİLİRKEN
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
21 Eylül 2017 - 14:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin bu ayın 25’inde yapacağını açıkladığı bağımsızlık referandumu için artık son viraja girildi ve “Referanduma alternatif” arayışlarının nasıl bir sonuç vereceği bilinmiyor. Bilindiği gibi, söz konusu referanduma en çok tepki gösteren ülkeler; Türkiye ve İran’dır. Irak merkezi hükümeti de, bölünmeyi istemediğinden referandum yapılsa dahi sonucun “Evet” çıkması durumunu tanımayacağını belirtiyor.

ABD’nin New York kentinde bir araya gelen Türkiye, İran ve Irak Dışişleri Bakanlarının, IKBY’nin yapmayı planladığı bağımsızlık referandumunu masaya yatırarak, bu kararın bölgede arzu edilmeyen yeni gelişmelere yol açmasından, Irak’ın toprak bütünlüğüne son vereceğinden ve DEAŞ ile yapılan mücadeleyi olumsuz yönde etkileyeceğinden duyulan endişelere dikkat çekildiği, medya haberlerinde dile getirildi. ABD’nin de bağımsızlık referandumuna şiddetle karşı olduğu ifade ediliyorsa da, hemşerilerim; “ABD, bu konuda da samimi değil. Şayet gerçekten bu referandumun yapılmasını istemiyorsa engelleyebilir. Çünkü, Mesut Barzani, öteden beri ABD’den aldığı güce güvenmektedir. Hem ABD 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumunun ertelenmesini istediğine göre, ilerde yapılabileceğinin sinyalini vermiş olmaktadır…” görüşünü paylaşmaktadırlar ve ABD’nin sadece çıkarlarını düşündüğü dikkate alınırsa, 25 Eylül’e beş kala “Referanduma alternatif” bulunması durumunun, ilerde Irak’ı bölünme riskinden kurtarmayı içermediğine hükmedilecektir.

Uzun zamandan beri ülkemizle çok iyi ilişkiler içinde bulunan IKBY lideri Mesut Barzani’nin, bağımsızlık referandumuna yönelik ilgililerimizce dile getirilen ikazları nasıl değerlendirecek bilinmiyor ama ABD, açıklanan kararın kendi muhasebesi doğrultusunda gerçekten ertelenmesini istiyorsa, Barzani’nin, bu isteğe uyacağını söylemek için kahin olmak gerekmez sanırım. Ortadoğu’da sınırların yeniden şekillendirilmek istendiği iddiaları yabana atılamaz ve bölgeyi kan gölüne dönüştüren gelişmelerin asıl nedeni budur. Büyük Ortadoğu Projesini hayata geçirerek, bölgedeki  zenginlikleri sömürmek.

Üzülerek belirtmek gerekir ki, emperyal güçlerin hedef tahtasına oturtulmakta olan Müslüman ülkeler, halen bir araya gelerek karşı koymak yerine, bazıları onların yanında yer almak suretiyle ekmeklerine yağ sürüyorlar. Irak’ı işgal edenlerin, ülkenin bölünmesine izin vermeyecekleri söylemlerinin de gerçeği yansıtmadığı gün ışığındadır ve bu gerçeği görmemek için kör olmak gerekir. Bakalım,önümüzdeki birkaç gün önemli konuda bizlere neyi gösterecek…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.