REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SORGULAYACAKLAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SORGULAYACAKLAR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
19 views
07 Kasım 2017 - 13:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Halkımızın büyük bölümü, satın alma gücünü yitirmeye devam ediyor ve bu konuda gerçekçi önlemler alınmayışına yönelik tepkiler tırmanmaktadır. Büyük servetleri olanların çoğu sanırım, yastık altındaki dolarlarını çıkarmazken, küçük çapta birikimleri olanlar, yapılan çağrıya kulak vermişlerdi ve bunu, bazı hemşerilerimizin yaptıkları seslendirmelerden anlıyorum. Liramızın, yabancı paralara karşı uğradığı kan kaybını durdurmak için alınmakta olan önlemlerin arzulanan sonucu vermediği gerçeği, tüm çıplaklığı ile gözler önündedir. Dolar’daki yükselişin “geçici olduğu” söylemlerine de, artık itibar edilmiyor. Çünkü 1 Dolar; 3.90 TL’ye kadar ulaştı ve Merkez Bankasınca yapılan müdahaleden sonra biraz geriledi ama, ekonomi uzmanlarına göre bunun geçici bir gerileme olduğu vurgulanmaktadır. Dolar’ın liramıza karşı değer kazanması, ithal kalemlerinin Dolar üzerinden yapılması nedeniyle halkımızın satın alma gücüne darbe indiriyor. Bir hemşerimin belirttiği gibi; “Dolardaki yükseliş, her çeşit pil fiyatına bile yansıyor..”

Merkez Bankasının radikal önlemler alması durumunun dahi Dolar fiyatındaki yükselişi önlemeyeceği dile getirildiğinden, bu olumsuzluğun enflasyon canavarını azdıracağından ve büyümeyi yavaşlatacağından endişe duyulmaktadır. Son yıllarda ihracatımızda büyük bir artış meydana gelmiş ise de ithalatımızdaki artış çok daha yüksek orandadır ve ithal ettiğimiz tüm ürünlerin ödemesi Dolar bazında gerçekleştirilmektedir.  Üzücüdür ki, küçük tasarruf sahiplerinin yastık altından çıkararak bozdurdukları Dolarlar arzulanan sonucu vermemiştir. Şayet, büyük servetleri Dolar cinsinden olanlar bozdursaydılar ve bozdurdukları Dolarlar üretime yönelik yeni tesislere dönüştürülebilseydi, o zaman bir işe yarayacaktı.

Liramızın her geçen gün daha da küçülmesine paralel olarak, halkımızın büyük bölümünün satın alma güçleri de küçülmeye devam edecek ve bu olumsuzluk, refahsızlık boyutlarını büyütecektir. Milyonlarca işsizimiz yanı sıra milyonlarca dar gelirli vatandaşımız, Liramızın değer kaybetme mağduriyetini yaşıyorlar ve bu gerçeğe rağmen çok önemli refah konusunda, sıkıntıların eşit paylaşılmasına yönelik önlemleri düşünen olmamaktadır. İnsanca yaşam koşullarının sadece kendilerine ait olduğu zihniyetiyle hareket  edenlerin ücret dengesizliğini umursamamaları, sözünü ettiğim zihniyetlerini  belgelemektedir ve medyamız bu zihniyete yönelik tepkileri dile getirmiyorsa da, bu zihniyetin günü geldiğinde sorgulanacağının konuşulduğuna önemle dikkat çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.