REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SOYGUN DÜZENİ!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SOYGUN DÜZENİ!..
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
9 views
14 Ocak 2022 - 14:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirtli hemşerilerimiz bu ay gelen doğalgaz ve elektrik faturaları nedeniyle büyük bir şok yaşadıklarını belirtirlerken, gelen faturalar karşısında gözlerine inanamadıklarını ifade ediyorlar.. Temel ihtiyaçların halka satılmasının kabul edilemez olduğunu belirten birçok hemşerimiz, bu tür sektörlerin tamamının devletleştirilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Evet, hatırlanacağı üzere, yeni yıla yeni zamlarla girdik.. Elektrik, doğalgaz, benzin ve otoyollar güzelce zamlandı!.. Zamlar durmak bilmezken, kiralar tırmandı ve gıda fiyatlarındaki artışlarda tüm hızıyla devam ediyor.

Bu zamlar arasında vatandaşın canını en çok yakan zammın enerji zamları olduğunu, sabah saatlerinde hemşerilerimizin ağza alınmayacak şekilde dile getirmelerinden çok net olarak anladım diyebilirim.

Yeni tarifeye göre, 01 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere, günlük tüketim miktarına göre %50’den %125’e kadar değişen zam öngörüyor.

Zamların faturalara ne şekilde yansıyacağını Elektrik Mühendisleri Odası da hesaplamış.. Buna göre, 4 kişilik bir ailenin asgari ihtiyacı için kullanacağı elektrik faturası 210 liradan 370 liraya çıkıyor ve bunun anlamı en az %70’lik bir artış sağlanmış demektir.. Asgari ücrete yapılan %50’lik artışla böbürlenen zatı muhteremler, böylece artışı daha işçinin cebine girmeden Ocak faturaları ile enerji şirketlerinin kasasına daha havadayken uçurmuş oldu.

EPDK tarafından yapılan açıklamada 2021 yılı boyunca devletin vatandaşı korumak için elektrik faturasının yarısını, doğalgazın ise dörtte beşini karşıladığını ifade ediyor.. Rakam da vermiş ve toplam 100 milyar liralık destek olmuşlar halka.. Buna sadece laf cambazlığı denilebilir..Madem öyle,  2021 yılının ilk 8 ayında 914 bin abonenin doğalgazını neden kestiniz? Demek ki vermiş olduğunuz sözde destek Diyarbakır’da elektriği kesildiği için oksijen tüpünü kullanamayan Yunus Emre bebeğin canını kurtarmaya yetmemiş.. Destek yurttaşa değil, enerji şirketlerine veriliyor.. Enerjisa’nın 2021 yılı dokuz aylık dönem kârı 1,5 milyar Türk lirası.. Bu rakam bir önceki yılın aynı döneminde 1,3 milyar Türk lirasıydı.

Yurttaşın ödeyemediği faturalar nedeniyle elektriği, doğalgazı kesilirken, enerji şirketlerinin kasası ise hiç eksilmeden dolmaya devam ediyor..Vatandaşın ödediği faturaların bu denli yüksek olmasının nedeni elektrik, doğalgaz ve suyun özelleştirilmesidir, bunların üretim, dağıtım ve pazarlamasından patronların kâr elde etmesidir.. Sorunun ana kaynağı yaşam için temel ihtiyaçların parayla alınıp/satılabilir olmasındadır.

Elektrik üretiminde özel sektörün payı %85 olup, dağıtımın tamamı patronların elindedir.. Tüm bölgeler şirketler tarafından parsellenmiştir.. Doğalgaz dağıtımında İstanbul’da İGDAŞ hariç, tümü özel şirketlerdedir.. Bugün ödediğimiz faturalardan üretim, dağıtım ve satış için en az üç ayrı şirkete para ödüyoruz.. Sayaç sökme, takma ve kontrollere ödediklerimiz, abonelik ücretlerinden yapılan soygun da cabası.. Bir de bu şirketlerin yatırım için kullandıkları düşük faizli, uzun vadeli krediler vardır.. Fiyatlamada bunlar da dikkate alınıyor ve faturalarımıza bu şirketlerin borçları da yansıtılıyor.

En başta beşli çete olmak üzere, bu millete ettiği küfürle ünlü Cengiz Holding, ortakları Limak ve Kolin.. Üçü birden 22 milyon yurttaşın faturalarından para basıyorlar.. Alman ortağıyla Sabancı Holding’in Enerjisa’sı. O da ele geçirdiği dağıtım bölgelerinde 20 milyon yurttaşı müşterisi yaptı.. Onları Bereket, Eksim, Alarko, Başkent, Akkök, Zorlu, Çalık, Kiler, Kipaş, İçdaş, Türkerler, Aksa gibi holdingler izliyor.. Kimisi yabancı ortaklı, kimisi yerli ve milli patronlar.. El ele vermiş ve 80 milyon vatandaşımızın evinin ışığına, ısınmasına, kaynayan çorbasına resmen çökmüşler.

Fahiş faturaların nedeni piyasacılıktır.. Sorumlusu da bizzat hükümet ve patronlardır.. Isınma ve aydınlanmada özel sektörün varlığını kabul eden muhalefetin de halkın yaşadığı yoksullaşmada payı vardır.. Şirketler kazandığı için halk olarak vatandaş her zaman daha fazlasını ödüyor.

Bu vatandaş, elektriği her açtığında, ocaktaki tencerenin altını her yaktığında, ısınmak için dereceyi her oynatışında Sabancı’ya, Cengiz’e, ve bir sürü holdinge/patrona neden çuval dolusu para vermek zorunda bırakılıyor.. Halkın temel gereksinimi olan hiçbir hizmet, patronların para kazandığı bir mal olmamalıdır.. Elektrik ve doğalgaz da böyledir.. Üretimden dağıtıma, satıştan bakım hizmetlerine kadar tüm aşamalar bedelsiz olarak devletleştirilmelidir.

Normal olan, halkın temel ihtiyaçları için tek bir kuruş ödemek zorunda olmaması mı, yoksa bu ihtiyaçlardan para kazananlar için bir avuç sömürücünün zenginliğini katlaması mıdır? Devletleştirme mümkündür ve sosyalizm bu nedenle tek ve en gerçekçi çözümdür.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.