REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SOYKIRIM PALAVRASI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SOYKIRIM PALAVRASI
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
24 Şubat 2018 - 13:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bazı devletler kasıtlı olarak ülkemizin Ermeni soykırımı yaptığını iddia etmekte ve bir takım beklentiler doğrultusunda olsa gerek, parlamentolarında alınan kararlarla bu sakil ve hukuksuz görüşlerini tescil ettiklerini duyurmaktadırlar. Dikkat edilirse, ülkemiz için bir şantaj aracı olarak kullanılmak istenen hususlardan biri asılsız Ermeni soykırımı, bir diğeri ise Kıbrıs sorunudur. 1915 yıllarının yaşandığı süreci  ilgilendiren sözde Ermeni soykırımı, aslında İstiklal Savaşını zaferle noktalayarak yeni bağımsız bir ülke hüviyetini kazanan Türkiye’miz için asılsız olduğu gibi hukuki geçerliliğe de sahip değildir ve bu iddiaları gündemlerine taşıyanlar, ispatlanmalarına hiç gerek olmayan bazı ülkelerin gerçekleştirdikleri soykırımları görmezlikten geldiklerine göre, akıllarınca bizleri köşeye sıkıştırıp aleyhimize kamuoyu oluşturmak suretiyle bir takım tavizler koparabilmeyi hedefliyorlar.

Hollanda’nın sözde Ermeni soykırımını tanıdığına dair gündeme düşen haberler, aynı görüşün bir tezahürüdür ve akılları sıra açıkladıkları bu karar ile bizleri zora sokacaklarını sanıyorlar. Ülkemiz yetkilileri, gündeme düşen Hollanda Parlamentosu’nun kararını yok hükmünde saydıklarını açıklarlarken, kamuoyumuz da karara sert tepki gösteriyor ve sözde Ermeni soykırımını dillerine dolayan herkesi tel’in ediyor.

Hollanda’nın Dışişleri Bakan Vekili Sigrid Kaag, alınan kararla ilgili olarak yaptığı  açıklamada; “Uluslararası ceza mahkemesi kararı olmadan soykırım hakkında hüküm vermek mümkün değildir.. Soykırım olduğuna dair ancak uluslararası bir mahkeme hüküm verebilir…” diyerek, hükümetince alındığı kararın hükümsüzlüğünü tescil ettiği belirtiliyor ve bu açıklamayı bir kenara itsek bile ülkemiz yetkililerince belirtildiği gibi, açıklanan karar bizler için yok hükmündedir.

1915 yılında meydana gelen tehcirlerde mutlaka bir kısım sıkıntılar yaşanmıştır, ancak; iddia edildiği gibi Ermeni soykırımı olmamış, tam tersine bazı yörelerimizde kundaktaki bebeklerin bile Ermeniler tarafından hunharca öldürüldükleri, büyüklerimizin ifadelerinden günümüze ulaşan söylemlerdir. Yani, tehcir esnasında katliam yapanlar Ermeniler olmuştur ve büyüklerimizden bizlere intikal eden bu bilgilere rağmen, 1915 yılında yaşanmış bir sürecin kasıtlı olarak sorgulanmak istenmesinin kimseye bir yarar tevlit etmeyeceği inancındayız. Hemşerilerimin de duygularına tercüman olarak Hollanda parlamentosunca alındığı belirtilen Sözde Ermeni soykırımının tanındığına dair kararı şiddetle kınıyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.