Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sözleşmeli Tarımla Badem Üretiminin Yüzde 20’sini Gerçekleştirecek

Tarımsal üretimde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan Agrotech, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Adıyaman’da, Kahta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birliği’yle 800 bin ağacın yer aldığı 20 bin dekarlık alanda badem yetiştiriciliği yapılacağını ve böylece bir yılda 2 milyar TL’yi aşan bir üretim değerine ulaşılacağını açıkladı. Agrotech Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz KAP açıklamasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Agrotech olarak, sahip olduğumuz bereketli toprakları doğru yöntemlerle kullanmak ve ülke ekonomimize katkı sunabilmek amacıyla çıktığımız yolda, Kahtalı üreticilerimizle yeni bir anlaşmaya imza atmaktan mutluluk duyuyoruz. Söz konusu iş birliğiyle Türkiye badem üretiminin yüzde 20’sini karşılamayı hedefliyoruz. 20 bin dekarlık alanda yapacağımız badem üretimi, daha önce Adıyaman’da organik nar üretimi konusunda yaptığımız sözleşmenin başka bir örneği ve hedeflerimize ulaşmada yeni bir adım niteliğinde. Üreticilerimizin girdi maliyetlerini en aza düşürmek ve teknoloji tabanlı, verimliliğe dayalı üretimi ülkemizin her bölgesine yayabilmek adına iş birliklerimizi sürdürmekte kararlıyız.” diye konuştu.

Tarımsal üretimde Türkiye’nin önde

Tarım ve teknoloji şirketi Agrotech, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Adıyaman’da, Kahta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birliği’yle yeni bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Anlaşma kapsamında 2024 yılı üretim sezonu için 800 bin ağacın yer aldığı 20 bin dekarlık alanda badem yetiştiriciliği yapılacağı ve böylece bir yılda 2 milyar TL’yi aşan bir üretim değerine ulaşılacağı belirtildi. Üreticilere hasat vadeli gübre ve zirai ilaç gibi girdilerin Agrotech tarafından verileceği ifade edilirken; teknik şartlara uygun tarımsal ürün üretilmesi ve üretilecek ürünün tamamının Agrotech’e satılmak üzere birliğe teslim edileceği kaydedildi. Anlaşma kapsamında birliğin hakemliğinde ürünün güncel fiyatı baz alınarak, girdiler ürünlerin tutarından düşürülecek ve mahsuplaşarak satılacak. Üreticiler herhangi bir doğal afet durumunda Agrotech tarafından üreticiye sağlanan girdi tutarlarını Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında Agrotech’e ödeyecek.

TEKNOLOJİYE VE VERİMLİLİĞE DAYALI ÜRETİMİ YAYMAKTA KARARLIYIZ

Bugün 15 ülkeye ihracat gerçekleştiren bir şirket olarak, sözleşmeli tarıma ağırlık vermeyi hedeflediklerini belirten Agrotech Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz, yaptıkları anlaşmalarla çiftçilerin riskini azalttıklarını ifade etti. 800 bin ağacın yer aldığı 20 bin dekarlık alanda yapılacak badem üretimi için hem iç pazarı hem de ihracat pazarlarını hedeflediklerini kaydeden Demiröz, “Ülkemizin tüm bölgeleri, tarımsal üretimde eşsiz ve doğal bir zenginliğe sahip. Agrotech olarak, sahip olduğumuz bereketli toprakları doğru yöntemlerle kullanmak ve ülke ekonomimize katkı sunabilmek amacıyla çıktığımız yolda, Kahtalı üreticilerimizle yeni bir anlaşmaya imza atmaktan mutluluk duyuyoruz. Söz konusu iş birliğiyle Türkiye badem üretiminin yüzde 20’sini karşılamayı hedefliyoruz. 20 bin dekarlık alanda yapacağımız badem üretimi, daha önce Adıyaman’da organik nar üretimi konusunda yaptığımız sözleşmenin ve Antalya’da yer alan 200 bin metrekarelik cam seramızda yaptığımız üretimin başka bir örneği ve hedeflerimize ulaşmada yeni bir adım niteliğinde. Agrotech olarak üreticilerimizin girdi maliyetlerini en aza düşürmek ve teknoloji tabanlı, verimliliğe dayalı üretimi ülkemizin her bölgesine yayabilmek adına iş birliklerimizi sürdürmekte kararlıyız.” değerlendirmesini yaptı.