REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SÖZÜ EDİLMEYEN BİR BEKLENTİMİZ…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SÖZÜ EDİLMEYEN BİR BEKLENTİMİZ…
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
16 views
12 Mart 2018 - 12:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlimizin önemli beklentileri zamanında kulak bulmadığı gibi, ele alınanları da uzun yıllar bitirilmiyor ve bu durum haklı olarak hemşerilerimi hem üzüyor, hem düşündürüyor. Uzun yıllar önce ilimizin iştiyak duyduğu Üniversiteye kavuşturulması için sesimizi ilgililere duyurma çalışması yapılıyordu ve bu beklentiye yönelik olarak Valiliğimiz bünyesinde de zaman-zaman toplantılar düzenlenmişti ama, sonuç alınmamıştı.

Ülkemizin yeni üniversitelere kavuşturulacağı açıklandığında kurulacak ilk 10 üniversite arasında yer alacağımıza muhakkak gözüyle bakıldı ama siyaseten en güçlü olduğumuz dönemde umduğumuzu bulamadık ve daha sonra diğer illerimizle birlikte yıllardır özlem duyduğumuz ilim yuvasına kavuşmuş olduk. Üniversitemizde açılan yeni bölümler sonucu öğrenci sayısı artarken sadece ekonomik alanda değil, değişik alanlarda bir takım kazanımlarımız oldu ve olmaya devam ediyor. Üniversitemizden her söz edildiğinde, keşke ilk on arasına girmiş olsaydık demekten kendimi alamıyorum.

Geçen Cumartesi günü ilimizin dünyaya açılan penceresi Kanal 56’da Ayhan Mergen ve Metin Arıtürk tarafından canlı yayın olarak icra edilen programda, önemli beklentinin seslendirildiğine tanık olduğumdan, bu beklentiye bir kere daha dikkat çekme yükümlülüğümü yerine getirmek istedim. Üniversitemiz Senatosunca alınan karar doğrultusunda Yükseköğretim Kurulu’na iletilen talep ezbere alınan bir talep değildir ve üniversite yetkililerimiz, bu önemli konuda çok yönlü gerçekleştirdikleri araştırmalar doğrultusunda bölgemizde eksikliği duyulan bir Tıp Fakültesinin Siirt’te kurulmasında yarar olacağını dile getirmişlerdir.

Çevre illerimizde bir Tıp fakültesi bulunmuyor ve bu önemli eksikliğin giderilmesinde Siirt’in dikkate alınmasında isabet olacağı, yapılan talebin gerekçelerinde detaylı olarak YÖK’e aktarılmıştır. Tıp Fakültesinin Siirt’te açılmasına karar verilmesi durumunda Batman, Mardin, Şırnak ve diğer çevre illerimiz de sunulacak olan hizmetten yararlanacak ve bu illerimizden başta Tıp Fakültelerine başvurma mecburiyeti son bulacağından, bir rahatlama sağlanmış olacaktır.

Tıp Fakültesi için başka illerimiz Üniversitelerinin de başvuruda bulunduklarını bildiğimizden, ilimiz Üniversitesince 2012’de YÖK Başkanlığına yapılan başvuru için; bazı hemşerilerim gibi “Acaba diğer illerimizi küstürmeyelim…” muhasebesi mi yapılıyor diye düşünmeden edemiyorum.

Bölgemizde bu hastaneye ihtiyaç vardır ve en ideal yer Siirt’tir diyerek önemli beklentimize bir kez daha tüm ilgililerin dikkatini çekiyor, böyle bir hastane için altyapıya sahip olduğumuzun da altını çiziyorum..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.