REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SÖZÜ EDİLMEYEN ÖNEMLİ AFET

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SÖZÜ EDİLMEYEN ÖNEMLİ AFET
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
9 views
19 Haziran 2018 - 15:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerin galibi olmaları halinde neler yapacaklarını meydanlarda anlatan zevat, ülkemizin çok önemli bir gerçeği olan deprem afetinden günümüze dek hiç söz etmediler ve bu nokta dikkatimden kaçmadığı için, yoksa böyle bir afete karşı gereken tüm önlemler alında da onun için mi sözünü etmiyorlar diye başkaları gibi düşünmeden edemiyorum.

Ülkemiz topraklarının %92’sinin deprem kuşağında yer aldığı ve yaklaşık 20 milyon konutun %45’inin risk taşıdığı yetkili ağızlarca dile getiriliyor olmasına rağmen insan hayatını ilgilendiren bu önemli konudan söz eden olmamasını talihsizlik olarak gördüğümü de vurgulamak isterim. Günümüz teknolojisinde bir deprem afetinin ne zaman meydana geleceğini bilmek mümkün değilse de, karşı karşıya kalındığında en ez zararla atlatılmasına yönelik ciddi önlemler almak mümkündür. Deprem afetinin sık-sık yaşandığı Japonya başta olmak üzere, aynı afete maruz kalan birçok ülkede daha alınan önlemler sayesinde oralarda yaşanan afetlerde ölümler asgari düzeyde kalırken, ekonomik zarar da ucuz atlatılıyor.

Deprem uzmanlarına göre, afet için alınması gereken en önemli önlem; binaların depreme dayanıklı olarak inşa edilmeleridir ve ülkemizde depreme dayanıklı olmayan yaklaşık 8 milyon bina bulunduğu söylemi, bu rakam nedeniyle ürkütmekte ve endişelendirmekte, aynı zamanda insanımızın hayatına değer verilmediğini düşündürmektedir. Hiçbir şey insan yaşamı kadar önemli değildir. 8 milyon binanın depreme dayanıklı olmadığı yetkili ağızlarca dile getirilmesine rağmen bu sorunun her türlü hizmetin üstünde önemsenmemesi, halkımıza haksızlıktır. Vatandaşımızın %95’i de deprem riski altındadır ve Allah korusun böyle bir afet yaşanırsa, depreme dayanıklı olmayan binalarda yaşanacak ölümler karşısında, gerçekleştirilmiş olan hangi hizmetin bir anlamı kalacaktır? Vatandaşımız öncelikli olarak yaşamının önemsenmesini ister ve bunun içindir ki depreme dayanıklı olmayan binaların 15 yıl zarfında depreme dayanıklı hale getirileceğinin ifade edilmesine haklı olarak tepki göstermektedir. İkamet ettiği bina deprem riski taşıyan hiç bir vatandaşımız, gerçekleştirilen diğer hizmetleri haklı olarak alkışlamaz. Öyle ya; bir asfalt yol, ya da rengarenk kaldırımlar ve benzer hizmetler, hiç insanımızın hayatından daha önemli olabilir mi?. Ve çok tuhaftır ki ülke yönetimine talip olanlardan hiç biri, konuşmasında bu önemli soruna değinmiyor. Bazı hemşerilerim bu duyarsızlığa; “Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir..” sözleriyle tepki gösteriyorlar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.