Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SSK ve BAĞ-KUR Emeklilerine “Gıdım-Gıdım” Zam!

AKP iktidarı, emekli maaşlarına GIDIM-GIDIM ZAM taktiği uyguluyor. Özellikle Bağ-Kur ve SSK emeklileri için önce yüzde 37 zam uygulanacağı açıklanmışken, bilahare bu orana yüzde 5 refah payı(!) eklendiği açıklanmıştı. Yasa mecliste görüşülürken, artış oranı memur emeklilerinde olduğu gibi yüzde 49.25 oranına çıkarıldı.

AKP iktidarı, emekli maaşlarına

Memur emeklisi yaklaşık yüzde 50 zam alırken SSK ve Bağ-Kur emeklisi zammı yüzde 37.57’de kalmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 5 refah payı ekleneceğini ve zammın yüzde 42.6’ya çıkarılacağını açıklamıştı. Yüzde 5’lik artış Meclis’te görüşülürken, ek zammı bir ek zam daha geldi ve SSK ile Bağ-Kur eeklilerinin zammı yüzde 49.24’e çıkarıldı. En düşük emekli aylığı ise 10 bin lirada kaldı.

Hükümet, ek zam düzenlemesi Meclis’ten geçmeden önce SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bir ek zam daha yaptı. SSK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 42,6’lık zam oranına ek bir zam daha yapılacağını duyurdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 yılının ilk yarısı için memur emeklilerinin aylıklarına yüzde 49,25, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına 5 puanlık ilaveyle birlikte yüzde 42,6 zam yapılmasına ilişkin düzenlemenin TBMM’ye sunulduğunu hatırlattı. Ardından da müjdeyi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Işıkhan, şu ifadeleri kullandı:
– Çalışmalar sonrasında belli bir noktaya ulaştık. Şimdi buradan 13,5 milyonu bulan SSK ve Bağ-Kur emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum. SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı, ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltiyoruz. Böylece tüm emeklerimizin aynı oranda artış almasını sağlamış olduk.

Bir başka ifadeyle hiçbir ayrım yapmaksızın Ocak 2024 itibarıyla ilk 6 ay için emekli maaşlarında aynı oranda artış sağlıyoruz. Bu çok önemli bir karardı. Tüm emeklerimize hayırlı olmasını diliyorum. Teklifimiz şu an Genel Kurul’da, kabul edilip Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra oluşan aylık farkları yaklaşık bir hafta içerisinde emeklilerimizin hesabına yatmış olacak.

Bu açıklamayla birlikte emekliler için yapılan ek zam oranı yüzde 11.68’e yükselmiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Ocak’ta yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada,  SSK ve Bağ-Kur emeklisine ilave yüzde 5 ek zam yapıldığını duyurmuştu. Artış oranının yüzde 42,6’ya yükseldiğini belirten Erdoğan, en düşük emekli maaşının ise 10 bin liraya yükseltildiğini açıklamıştı. Erdoğan’ın açıkladığı en düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesi kararında herhangi bir değişiklik yaşanmadı. En düşük emekli aylığı 10 bin TL olarak ödenecek.