Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

STK’LARIN GÖREVİ VE KGK

Avrupa ülkeleri dahil, kalkınmalarını sağlamış ülkelerde klasik devlet anlayışındaki yapının aksine kamu erkinin yaptığı birçok görevi dernek, vakıf, sendika veya benzeri isimlerle faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri üstlenmekte ve bu hizmetleri çok daha güzel bir şekilde yerine getirmektedirler. Çünkü burada devletin genelde hantal ve mevzuata aşırı bağlı olan yapısının yerine, gönüllülük esasına dayanan ve oldukça pratik bir yapı yer almaktadır.

Son yıllarda ülkemizde de bu yönde bir ilerleme görülmektedir. Örnek alabileceğimiz ülkelerdeki kadar olmasa da, daha önce devletin uhdesinde olan birçok görevi artık sivil toplum örgütleri üstlenmekte veya devletin o ilgili kurumuna destek amacıyla çalışmalar yürütmektedirler.

Ülkemizde basın alanı ile ilgili olarak iki önemli kurum görev yapmaktadır. Basın İlan Kurumu ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, yani eski adıyla Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü. Basın İlan Kurumunun görev alanı kısıtlı ve yalnızca vasıflı gazeteleri ilgilendirirken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı çok daha geniş bir yelpazede görev yapmaktadır. Basın sektörü ve çalışanlarının sorunlarını çözmek, ülkemizin yurt dışında tanıtımını sağlayarak ona ilişkin olarak belirli çevrelerce oluşturulmaya çalışan yanlış ve haksız algıyı kırmak bu kurumun en önemli görevidir.

Gerçekten başarılı faaliyetler gerçekleştiren bu kurumun yaptığı çalışmalara destek olmak amacıyla yakın zamanda yeni bir sivil toplum örgütü faaliyete geçti. 3335 Sayılı yasa gereğince kurulan ve 14 Ekim 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kuruluşu onaylanan Küresel Gazeteciler Konseyi. Bu konsey organlarını hızlı bir şekilde tamamlıyor. Onursal Başkanlığını duayen gazeteci Yavuz Donat’ın, genel başkanlığını da bir başka duayen gazeteci M.Ali Dim’in yaptığı Küresel Gazeteciler Konseyi il temsilcilerini belirledi.

Siirt il temsilcisi olarak, gelecek adına büyük umutlar vaat eden bu kuruluşun Malatya ve Niğde illerinde düzenlediği buluşmalara katıldım. Emekli İl Dernekler Müdürü olduğum için gönüllülük esasına dayalı çalışmaların sayısız defa tanığı olmuştum. Ancak buradaki gönüllülük gerçekten çok farklı. Kışın ağır şartlarının en yoğun olarak yaşandığı bir dönemde yurdun dört bir yanından gelen 55 il temsilcisi Niğde’de buluştu. İnanın bir kamu görevlendirmesi olsaydı; ücretli olmasına rağmen birçok kişi ya rapor, izin ya da bir başka bahaneyle bu kış şartlarında oraya gitmemenin çaresine bakardı. Ancak iş gönüllülük esasına dayanınca ağır kış şartları bahar havasına dönüşüyor.

Bu kuruluşta dikkatimi çeken bir başka nokta da organizasyondaki güçlü yapısı. Yıllardan beri faaliyet gösteren ve bu tür organizasyonlara imza atan birçok kurumun değişik etkinliklerine katıldım. Ancak organizasyon kalitesinin bu kadar yüksek olduğu, her dakikanın programda belirlendiği şekilde gerçekleştiği çok az etkinlik gördüm.

Bunda şüphesiz en önemli etken başta Genel Başkan M.Ali Dim ve yönetim kurulu üyelerinin mütevazı kişilikleri ve samimiyetleri ile titizlikleridir. Bu nedenle başta Sayın Yavuz Donat, genel başkan M.Ali Dim ile yönetim kurulu üyelerini, Malatya ve Niğde temsilci ve ekiplerini, bir de bütün bu organizasyonların isimsiz kahramanı genel başkan asistanı Meryem Kamburoğlu’nu kutluyor ve teşekkür ediyorum.

İnanıyorum ki, bu konsey basının sorunlarının çözümünün yanı sıra kamu diplomasisi alanında da çok yararlı faaliyetler gösterecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER