REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“STRATEJİK ORTAĞIMIZIN” KAFALARI KARIŞTIRAN KARARI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“STRATEJİK ORTAĞIMIZIN” KAFALARI KARIŞTIRAN KARARI
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
20 Haziran 2018 - 14:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD’nin müttefik ve dostlukla bağdaşmayan tutumlar sergilemesinden rahatsızlık duyan hemşerilerim; “Bu ülke hiçbir zaman gerçek bir dost, stratejik ortak ve müttefik olmamıştır” görüşlerini muhafaza ettiklerini belirtirlerken, ABD Senatosunca iki gün önce alınan ve kafaları karıştıran kararının bu gerçeği belgelediğini dile getirerek tepki gösteriyorlar.

“Müttefik” diye ifade edilen ABD’nin Senatosuna sunulan 2019 bütçe tasarısında, ülkemize olan silah satışına sınırlama kararı çıktığı ve bu kararın ile ilgili bölümünde; “Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava sistemleri almasının iki ülke arasındaki tansiyonu yükselttiği” belirtiliyor. Yani “Stratejik ortak” da denilen bu ülke, kongre raporu olmadan Türkiye’ye silah satmayacak.

Bu ülke yüzünden Kore’de verdiğimiz şehitleri anımsayan bazı büyüklerimin sık-sık; “Bu ülke sadece çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Başka bir ifadeyle bu ülke ile olan müttefikliğimiz hep tek taraflı tecelli etmektedir ve gerçek bu olmakla beraber, nedense ülkemiz yönetiminde söz sahibi olanların tümüne yakını yine de onlarla işbirliğini tercih etmektedir…” dediklerine şahit olduğumun altını çizerken, bu tespitlerinde yerden göğe kadar haklı olduklarına ve bu hususun da kafalarını karıştırdığına hükmediyorum.

Ülkemizin bekasına son vererek ele geçirmeye kalkışan bir şarlatanı halen bünyesinde barındırmada bir sakınca görmeyen böyle bir ülkeyle stratejik ortaklığın sürdürülmesine doğrusu bir anlam veremiyorum. Hem, aylardır bu ülkenin Suriye’de DEAŞ dışındaki terör örgütlerine silah vermesinden de duyduğumuz rahatsızlık herhalde unutulmuş değildir.

Bazı ilgililerimiz ABD Senatosunca alınan bu karara tepki gösterdiler ama, herhalde bu tepki de terör gruplarına verilen silah desteği ile ülkemizi ele geçirmeye kalkışan şarlatan konusunda gösterdiğimiz tepkiler gibi kulak bulmayacak ve haklı tepkilere kulak tıkayan bu ülkeyle nasıl oluyor da Münbiç konusunda mutabakat sağlanmış olduğunu anlamakta güçlük çekiyorum.

Keşke ne Rusya’dan S-400 güvenlik sistemi, ne de ABD ve başka ülkelerden savunma silahları almak durumunda bulunmasaydık diyerek ABD Senatosunun aldığı kararı kınıyor ve ilgililerimizin bu “müttefikliği” en ince noktasına kadar irdeleyerek gereken kararları almalarını temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.