REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SU İSRAFINA YÖNELİK UYARI VE GÖZÜMDEN KAÇMAYANLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SU İSRAFINA YÖNELİK UYARI VE GÖZÜMDEN KAÇMAYANLAR
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
14 views
08 Şubat 2018 - 13:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İsraf kelimesi; gereksiz yere para, zaman ve emek harcama anlamına gelir ve bu konuda duyarlı olmayanlar, kendilerine olduğu kadar başkalarına, hatta ülkelerinin ekonomisine bile zarar verirler. Örneğin, bir ülkede kurumların bünyesinde bulunan resmi arabaların çokluğu israftır. Özel araç sahiplerinin keyfi yere benzin ya da  mazot tüketmeleri de aynı şekilde israftır ve benzer binlerce örnek daha verilebilir.

Bu yıl ülkemizde söz konusu olan kuraklık nedeniyle suyun israf edilmemesi gerektiğine yönelik Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun uyarı olarak dile getirdiği söylem vesilesiyle savurganlık anlamına da gelen israf konusuna değinmek isterim. Bir kuraklık yaşanacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız ve yüce Allah’tan umut kesmeyecek olsak da, önümüzdeki Yaz mevsiminde içme suyu sıkıntısı yaşamamak için, suyu israf etmeme noktasında azami duyarlılık içinde olmamız, menfaatimizin gereğidir. Sadece bulaşık yıkarken değil, elimizi, yüzümüzü yıkarken de suyu fuzuli yere tüketmemeliyiz ki, boşa harcamış olmanın sıkıntısını çekmeyelim.

Sayın Bakan isabetli bir uyarıda bulunurken, sularımızın kullanımı ile ilgili olarak yaptığı bilgilendirmede ülkemizdeki suların yaklaşık %70’inden fazlasının zirai sulamada kullanıldığını belirttiğinden, zirai alanda içine düştüğümüz sıkıntıları anımsadım, sulu tarımda ürün alma şansı daha yüksek olduğundan da mevcut sularımızın %70’inin zirai sulamada kullanılmasına rağmen ürün rekoltesi neden yükselmiyor diye düşünmeden edemedim. Bu arada ilimizin zirai sulamadan ülke genelinde en az istifade eden illerden biri olduğunu da bildiğim için, ilgililerimizin bu eksikliği giderme gayreti içine girmeleri temennisinde bulunuyorum.

Her alandaki savurganlıkları asgari düzeye çekme konusunda toplum olarak duyarlılık içine girmedikçe, bedel ödemekten kurtulmayacağız. Tarım ülkesi olduğumuz halde son yıllarda başka ülkelerden Buğday ithal etmek durumunda kaldığımız  gerçeğini anımsadığımdan, istatistikler sonucu çöpe gittiği belirtilen sofralarımızın vazgeçilmezi ekmek için duyduğum üzüntü de tazelendi.

Kuraklık yüzünden bu yıl içme suyu sıkıntısı çekme olasılığı söz konusudur ve bu nedenle suyu dikkatli kullanmamıza yönelik yapılan uyarıya kulak verilmesi, çok önemlidir diyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.