Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

SU KANALLARINA NE ZAMAN EL ATILABİLECEK?

Siirt için ısrarla üzerinde durduğum ve bir gün sonuç alıncaya kadar sık aralıklarla da dile getirmeye karar verdiğim konulardan birisi de il merkezinde yer altında boşa akan yer altı su kanallarıdır.
Bugüne kadar çok sayıda belediye başkanına ve hatta bazı valilerimize de arz ettim. Hemen tamamına yakınını düzenledikleri basın toplantılarında dile getirdim.
Hepsi sıcak baktı ve yetkili personeli görevlendirdiler.
Ancak bir türlü o duvarı aşamadık. Hepsi emriniz oldu. Toplantı sona erince; “Nasrettin Hoca’nın yorgan gitti, kavga bitti” misali her şey unutulup gitti. Yani bir sonuç alamadık.
Yazdığım yazıların sayısı da yıllar içerisinde belki 20’ye yaklaşmıştır.
Özellikle yaz mevsiminde büyük su sıkıntısı çekilen bu yıllarda önemli bir konu olan susuzluğu bir nebze çözüm olacak bir olarak gördüğüm bu su kanalları ile ilgili yazılarımı okumayanlar için tekrar özetleyeyim.
Siirt’in rakım olarak en yüksek mahallesi olan Ulus Mahallesinin üst taraflarında bulunan su kaynakları kapalı kanallar vasıtasıyla kentin belirli noktalarına aktarılmıştı.
Her biri geçmişi asırları bulan en az 6 su kanalı bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni Ulu Camii altından akan su kanalıdır. Bir kaç yıl önce caminin restorasyonu esnasında bu kanalın günlük debisi 300 ton olarak belirlenmişti.
Bunun dışında Sokul Ayn ve Babudarp Camiindeki su kanalları da önemli su kaynaklarının başında gelmektedir.
Kendi cazibeleri kentin her köşesine ulaştırılabilecek bu su kanallarının değerlendirilmesi gerekir.
En azından Kızlar Tepesindeki büyük havuzun doldurulmasında bahçe ve park sulamaları ile itfaiye hizmetlerinde kullanılabilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER