Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

ŞUBAT VEYA ASBAT!

Şubat ayına biz Siirtliler (ASBAT) deriz. Asbat’la ilgili de birçok anekdotlarımız, atasözlerimiz, hatta bu aydan mülhem isimlendirilen ailelerimiz bile vardır.

Şubat, bilindiği gibi hava durumu bakımından çok kaypaktır. Günlük güneşlik, baharı andıran bir ortam, birdenbire yağmura, kara dönüşebilir. Geçmiş yıllarda Şubat aylarında çok kaypak havalar yaşadığımız bir gerçektir.

Şubat günlerinde ortalık günlük güneşlik olunca, sırtımızdaki parkeler, paltolar ağırlık vermeğe başlar. Hava durumuna kanarak çıkarıp, bir kenara atarız. Bir de bakarız ki, hava sertleşmiş, yağmur veya kar yağmakta!

Şubat ayının hava açısından bu kaypaklığını anlatan güzel bir deyimimiz bile var. (ASBAT, ÇAMAŞIR YIKASIN DİYE ANNESİNİ YEDİ KERE KEZER’E GÖTÜRMÜŞ, GERİ GETİRMİŞ) deriz.

Geçmişte, hava durumunu belirleyen meteoroloji tahminlerinin olmadığı yıllarda Şehrimizde su sıkıntısı yaşandığından, çamaşır yıkamak için güneşli günlerde çay kenarlarına gidilirmiş. Siirtliler de, kendilerine en yakın çaylardan biri olan KEZER’E giderlermiş. Şubat ayında, havanın güzel olduğu bir saatte yola koyulan kadınlar, çoğu kere daha yolda iken, yağmura tutulur, geri dönmek zorunda kalırlarmış.

Şehrimizde, huyları açısından ani değişen tipler için de (UVE KEMEL ASBAT = ASBATA BENZİYOR) deyimi kullanılır. Hatta aile lakapları bile (BEYT ASBAT = ASBAT GİLLER) olarak tanımlananlar bulunmaktadır.

Evet, Şubat ayına girdik. Zaman zaman hava açacak olsa, kanıp paltolarımızı çıkarmayalım. Hatta hava güneşli bile olsa, mümkünse şemsiyelerimizi elimizde tutalım. Çünkü bu mevsimin karakteri, saat başına değişken olabilmesidir.

Her ne kadar adına ZEMHERİ veya ERBAİN denilen kış mevsiminin en soğuk KIRK GÜNÜNÜ atlattık ise de kendimizi ASBAT’IN (ŞUBAT AYI) değişken huyuna kaptırmayalım. Yağmur ve kar yağışlarına hazırlıksız yakalanmayalım.

Hatırlatmakta yarar var. Bilindiği gibi Şubat ayları 3 yıl üst üste 28, dördüncü yıl 29 gün olur. Ve 2024 yılı Şubat’ı 29 gündür!

ANEKDOT

Şakacı biri o yıl 28 gün çeken Şubat ayında dostlarına davetiye göndermiş. Davetiyede şöyle yazıyormuş:

-29 Şubat günü, akşam yemeğine davetlisiniz! Eşinizle ve çocuklarınızla mutlaka gelmenizi bekliyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER