REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SUÇLU AYAĞA KALK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SUÇLU AYAĞA KALK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
10 views
02 Ekim 2019 - 14:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Suçlu ayağa kalk!) deyimi, sık-sık olmazsa bile, gerektiğinde kullandığımız, bize özel deyimlerdendir. Gerçi, bu deyimin daha ziyade mahkemelerde kullanılan bir deyim olması gerekir amma, bugüne kadar takip ettiğim hiçbir davada, hâkimlerin soru yönettikleri sanıklara:

-“Suçlu ayağa kalk!” dediklerine şahit olmadım. İşin gerçeği, bu deyimi genelde mecaz olarak kullanırız. Suçlu olmadığı halde, suçlu gibi gösterilen mazlumlar için mecazi anlamda (suçlu ayağa kalk!) deriz!

Bu gibi suçlarda(!) suç aletleri genelde bir yazı, bir şiir, bir takke, bir tespih, bir makale, bir haber, bir taşlama, bir kitap olabilmekte!

“Suçlu ayağa kalk!” deyimi kullanılırken, asıl suçlunun, suçlayıcı konumunda olanlar olduğuna işaret edilmek istenir. 14 Aralık günü yapılan baskınlarda gözaltına alınan medya mensupları için de suç delili olarak yazılarının, haberlerinin, senaryolarının gösterildiği belirtilmekte!

Türkiye’de, medya üzerinde yoğun bir baskı hep olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Çünkü Türkiye gerçek demokrasinin olmadığı, az gelişmiş, üçüncü sınıf bir ülke konumundadır! Türkiye’deki demokrasiyi Avrupa ülkeleriyle mukayese etmek gülünç olur! Hele, siyasi içerikli konularda adalet aramak akla ziyandır! Sadece AKP döneminde değil, hemen her dönem ve her iktidar zamanında bu böyle olmuştur. Hele, AKP gibi güçlü iktidarlar döneminde işin dozajı daha da artmaktadır.

CHP’nin tek partili dönemini anımsamam amma, bugün göklere çıkardıkları Demokrat Parti dönemini az çok anımsarım. O dönemde de, çok haksızlıklar yaşandığına ve yaşanan haksızlıkların, iktidarda olanların elleriyle gerçekleştiğine şahit olanlardanım. Sonra, darbelerle gelen iktidarlara ve yaptıkları zulümlere şahit oldum. 1960 ihtilâlini, 1970 muhtırasını, 1980 darbesini, 28 Şubat 1997 post modern darbesini yaşadım. 2002’den bu yana da AKP iktidarını yaşıyorum.

Bütün bu dönemlerde, hep birileri suçlandı. Suçlayanlar ve figüranlar değişti. Dün müşteki olanlar, bugün suçlu, bugün suçlu olanlar, dün müştekiydi! İktidarı ele geçirenler, ülkeyi kalkındırmak ve gerçek demokrasiyi getirmek yerine, hep, kendi iktidarlarını nasıl devam ettireceklerinin, nasıl pekiştireceklerinin hesabı peşinde oldular. Gerçek demokrasinin olmadığı az gelişmiş ülkelerin kaderi budur. Millet, ekonomiyi canlandırsınlar, ülkeye gerçek demokrasiyi getirsinler ümidiyle iktidarları değiştirse de, iktidarı ellerine geçirenlerin tutumları bir türlü değişmedi. Bugüne kadar hiçbir iktidarın, bütün vatandaşları kucaklamak anlayışı içinde olduğuna şahit olmadım. Her gelen iktidar, kendi iktidarını ve yandaşlarını koruyup kollamak için çalıştı.  Karşıtlarına da hep SUÇLU MUAMELESİ YAPTI. İktidarlarına karşı olanlar için:

-Suçlu, ayağa kalk!!! dedi.

Millet olarak gerçekten suçluyuz. Çünkü bizi yönetenleri ehil olanlardan seçmek ferasetini gösteremiyoruz. Bunun için 90 yıldır Türkiye’de üçüncü sınıf demokrasi var. Ekonomik gelişmede de son ülkeler safındayız. İnsanlarımızın zihniyeti değişmedikçe, bunu değiştirmemiz de mümkün değildir. Unutmayalım, toplumlar, layık oldukları şekilde yönetilirler!

ANEKDOT

Türkiye’de adalete duyulan güven yüzde 20’ler düzeyine düşmüş. Yani, her yüz kişiden ancak 20’si adalet sistemine güveniyormuş.

Bu yüzde 20 de gerçekte adalet sisteminin içine edenlerdir. Bunu böyle bilmek gerekir!

TAŞLAMALAR

HEP MÜSLÜMAN ÜLKELER

NEDEN ATEŞ İÇİNDE

BU ATEŞ NEDEN YOKTUR

NE ÇİN’DE NE MAÇİN’DE

FİRAVUNLAR BİZDEDİR

DİKTATÖRLER HEP BİZDE

BUNDAN BÖYLE PERİŞAN

BİLİN Kİ HALİMİZ DE

SERVETLERİNİ BAŞKA

ÜLKELERE KAÇIRAN

BAŞKA LİDERLER VAR MI

BUNLAR MIDIR MÜSLÜMAN

DİN KİSVESİ ALTINDA

SOYGUN YAPANLAR VAR YA

BÜYÜK CEZA VAR ELBET

AHRET GÜNÜ ONLARA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.