REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SULTAN 2. ABDULHAMİD VE İSTİBDAT SEVİCİLER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SULTAN 2. ABDULHAMİD VE İSTİBDAT SEVİCİLER!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
12 views
26 Haziran 2018 - 15:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bugün içimden Osmanlı İmparatorluğunun son padişahlarından 2. Sultan Abdulhamid Han’a yürekten bir selâm göndermek geldi. Sultan 2. Abdulhamid Han’ın sevenleri çok mu çok. Hüküm sürdüğü 33 yıl boyunca halkı demir yumrukla yönettiği halde, demek ki o yıllarda da istibdat seviciler vardı.

Abdülmecid Hân’ın oğlu olan 2. Abdulhamid çok iyi bir tahsil görmüştü. Mükemmel derecede Fransızca biliyordu. En büyük meziyeti dinİ ilimleri iyi bilmesiydi. Yani, halkın en zayıf ve hassas noktasının din olduğunu bilmiş ve istibdadını sürdürmek için çok ustaca dini silâh olarak kullanmıştı.

Sultan Abdulhamid Han tahta çıktığında Osmanlı Devleti tam bir bunalım içindeydi.  Karadağ ve Sırbistan’da Savaş aleyhimize dönmüş, Bosna – Hersek ve Girit’te ayaklanmalar çıkmış, mali kriz son haddine varmıştı. Bu arada sadrazam Mithat Paşa ve arkadaşlarının isteği üzerine 23 Aralık 1876’da Birinci Meşrutiyet ilan edilmişti. Ancak Gayri Müslim’lerin dahi yer aldığı Meclis-i Mebûsan’ın ilk işi Rusya’ya Harp ilanı oldu. 93 Harbi diye tarihe geçen bu savaş, Osmanlı Devleti için tam bir felâket getirdi. Ruslar İstanbul önlerine kadar geldi. Bir milyondan fazla Türk, Bulgaristan’dan İstanbul’a Hicret etti. Mütareke isteyen Sultan Abdülhamid Han, ilk iş olarak Meclis-i Mebûsan’ı kapattı (13 Şubat 1878) ve Devlet idaresini yalnız başına eline aldı. Ayastefanos Antlaşması ile Osmanlı Devleti Makedonya, Batı Trakya, Kırklareli, Kars, Ardahan ve Batum’u kaybediyordu. Ancak İngiltere ile anlaşan Abdülhamid Han, Kıbrıs’ın idaresini onlara bırakmak şartıyla, yeniden topladığı Berlin Konferansı’nda kaybedilen toprakların bir kısmına sahip oldu.

Yahudilerin Filistin’de bir Cumhuriyet kurma teşebbüslerinin karşısına çıktı. Onların Osmanlı borçlarını bütünüyle silelim tekliflerini reddetti. Bu toprakların kanla alındığını, asla terk edilemeyeceğini sert bir dille bildirdi. Filistin topraklarının Yahudilere satılmaması için gerekli tedbirleri aldı. Doğu Anadolu’da Ermeni hareketlerine karşılık Hamidiye alaylarını kurdu ve bölgede asayişi temin ile Osmanlı hakimiyetini pekiştirdi.

Sultan Abdülhamid Han’ı tahttan indirmeden Osmanlı Devleti’ni parçalamanın ve İslam’ı yok etmenin mümkün olmadığını gören bütün iç ve dış düşmanlar ona karşı cephe aldılar. Bir taraftan Sultan’ı gözden düşürmek üzere her türlü iftira ve kötüleme kampanyaları yaparlarken, diğer taraftan suikastlar tertip ettiler. Ermeni asıllı Fransız yazar Albert Vandal’ın “Le Sultan Rouge = Kızıl Sultan” şeklinde ortaya attığı iftiraları aynen alan bazı gafiller, Ansiklopedilere bunları yazarak Genç Nesilleri aldattılar.

Bu arada Padişah’ın Devlet idaresinde Nüfuzunu kırmak isteyen Batılılar, İttihat ve Terakki mensuplarını kışkırtarak 23 Temmuz 1908’de İkinci Meşrutiyeti ilan ettirdiler. Böylece otuz yıl durmuş olan Facialar tekrar başladı. 31 Mart Vakası sebebiyle İttihat ve Terakki ileri gelenleri tarafından Tahttan indirilen Abdülhamid Han, Selanik’e gönderildi (27 Nisan 1909). 10 Şubat 1918’de Beylerbeyi Sarayı’nda Hakk’ın Rahmetine Kavuşan  Abdülhamid Han’ın kabri Çemberlitaş’ta Dedesi Sultan II.Mahmud Han’ın Türbe-i Şerif’i Haziresindedir…

Vaktiyle İttihat ve Terakki fırkasının içinde Abdülhamid Han’a Düşmanlık eden Filozof Rıza Tevfik ve Süleyman Nazif Pişmanlıklarını aşağıdaki dörtlükleri ile dile getirmişlerdir.

Tarihler adını andığı zaman,

Sana hak verecek hey Koca Sultan,

Bizdik utanmadan iftira atan,

Asrın en siyasî Padişahına.

(Rıza Tevfik)

***

Padişahım gelmemişken ya da biz,

İşte geldik senden istimdada biz,

Öldürürler başlasak feryada biz,

Hasret olduk eski istibdada biz.

(Süleyman Nazif)

***

Süleyman Nazif bile Sultan 2. Abdulhamid Han’ı överken (Hasret olduk eski istibdada biz) diyorsa, söylenecek başka bir söz kalmıyor…

Evet, her zaman ve her devirde İSTİBDAT SEVİCİLER VARDIR VE OLMAĞA DEVAM EDECEKTİR…

TAŞLAMALAR

SEÇİMLERDEN KİM KÂRLI,

KİM ZARARLI ÇIKMIŞTIR

SEÇMEN VATANDAŞ KISIR

SÖYLEMLERDEN BIKMIŞTIR

 

SEÇİMLERDE VERİLEN

VAADLER NE OLACAK

SEÇMEN VATANDAŞ BEKLER

SABIRSIZLIKLA GÖR, BAK

 

SEÇİM VAADLERİNİN

TUTULMASI GEREKLİ

YİĞİT OLAN VERDİĞİ

SÖZÜ TUTANDIR BELLİ

SAKIN UNUTMASINLAR

VERDİKLERİ SÖZLERİ

BUGÜNÜN, YARINI VAR

YARIN DA GELİR BELLİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.