REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SULTAN MUHAMMED HAN İSTANBUL’U FETHETTİ, ATATÜRK, İŞGÂLDEN KURTARDI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SULTAN MUHAMMED HAN İSTANBUL’U FETHETTİ, ATATÜRK, İŞGÂLDEN KURTARDI!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
5 views
28 Mayıs 2018 - 15:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İstanbul’un Fethinin 565. yıldönümü etkinliklerle kutlanıyor. İşin gerçeği, 24 Haziran seçimlerinin arifesinde İstanbul’un fethinin kutlanılması biraz da politik ağırlıklı mesajlara yönelik olacaktır. AKP iktidarı, İstanbul’un Fethini sanki kendisi gerçekleştirmiş gibi yine kullanmak isteyecektir.

AKP’liler, İstanbul’un fethini sahiplenirlerken, bir gerçeği görmezden gelmesinler. 565 yıl önce İstanbul’u Muhammed Han Hazretleri fethettiyse, 1923 yılında İngilizlerin işgalinden kurtaran, yani bu anlamda ikinci defa fetheden Mustafa Kemal ATATÜRK’TÜR.

İstanbul’un ilk fetih tarihi 29 Mayıs 1453 ise işgalden kurtuluşu ve dolayısıyla 2. defa fethedilişinin tarihi de 6 Ekim 1923’tür. O gün, 5 yıl süren düşman işgalinden kurtarılan İstanbul’a, Türk Ordusu sevinç çığlıkları, mutluluk gözyaşları ve çiçek yağmuru altında girmişti.

İstanbul, Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan sonra, itilaf devletleri yani Britanya, Fransa, İtalya ve aralarına aldıkları Yunanistan tarafından 13 Kasım 1918’de fiilen işgal edilmiş, bu durum 16 Mart 1920’de resmi işgale dönüşmüştü. Sur içindeki eski İstanbul’u Fransızlar işgal ederken, Beyoğlu ve Boğazlar mıntıkasının denetimini Britanya (İngiltere) almıştı. Kadıköy ve Üsküdar bölgesinin kontrolünü İtalya ele geçirmişti. Şehrin yüksek komutası ve denetim Britanya yüksek komiserindeydi.

Günümüzde kimi sapıklar İstanbul ve Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarmak için yapılan mücadeleyi küçültme gayreti içindedirler. İstanbul’un işgalden kurtarılması için gösterilen kahramanlıkların anlatılmasından hazzetmezler.

İngilizler İstanbul’u işgal ettikten sonra, direnişi kırmak için Türklere çok sert davranmış, uykudaki askerlerimizi bile şehit etmişlerdi. Osmanlı Meclisi’ni basıp milletvekillerini yerlerde sürükleyerek götürmüşler, asker ve sivil 145 Türk aydınını tutuklayıp Akdeniz’in ortasındaki Malta adasına sürgün etmişlerdi. Ziya Gökalp, Hüseyin Cahit, gibi yazar ve fikir adamları, Fahrettin Paşa, Ali Sabis Paşa gibi önemli asker ve devlet adamları sürgün edilenler arasındaydı. İngilizlerin Malta’da 3 yıla yakın tuttuğu 145 sürgünden 15′i orada öldü. 20 Malta sürgünü tek veya topluca kaçmayı başardı. Malta sürgünleri Atatürk’ün gayretleri ile esir İngilizlere karşılık takas edilerek kurtarıldı.

Kendilerini Afrika’nın bir sömürge ülkesinde zanneden şımarık İngilizlere karşı, binlerce yıldır devletler kurmuş, efendi bir millet olarak bağımsız yaşamaya alışmış Türkler, İstanbul’da yüzlerce direniş örgütü kurarak İngilizlerle mücadele etti.  Yüzbaşı Bennet gibi Türklere kötü muamele eden küstahlara ceza verildi. Türkler ayrıca bütün baskılara rağmen yüzbinlerin katıldığı mitinglerle işgali protesto ederken, İstanbul’un ve Anadolu’nun Türklere ait olduğunu bütün dünyaya haykırdı. Bununla da kalmayarak,  Milli Mücadele’yi malıyla, canıyla destekledi. İstanbul’un silâh depolarını boşaltarak Anadolu’ya kaçırdı.

6 Ekim 1923 günü Türk ordusunu bağrına basan İstanbul Türkleri, bin bir çileyle, hak edilerek kazanılmış zaferi bayram coşkusuyla kutladı.

İstanbul’un Sultan Muhammed Han tarafından fethinin 565. yılı kutlanırken, bugün İstanbul’a sahipsek, bunu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının mücadelelerine borçlu olduğumuzu unutmayalım. Fatih Sultan Muhammed Han ve askerleri gibi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve askerlerini rahmet ve minnetle anmayı ihmal etmeyelim…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.