REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SURİYE SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ UZUN ZAMAN ALACAK GİBİ…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SURİYE SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ UZUN ZAMAN ALACAK GİBİ…
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
2 views
25 Nisan 2018 - 14:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suriye sorununa kalıcı bir çözüm üretilmesine yönelik start verilen çalışmaların kısa zamanda sonuç vermeyeceği görüşleri paylaşılıyor ve bu komşu ülkedeki gelişmelerden en çok zarar gören bir ülke olmamız nedeniyle böyle bir olasılığa üzülüyoruz. ABD; bundan bir müddet önce Suriye’deki askerlerini geri çekeceğini açıkladıysa da bu sözünde de durmayacağı, Başkan Trump tarafından yapılan yeni açıklamalardan anlaşılıyor.

Eşi ile birlikte ABD’yi ziyaret eden Fransa Devlet Başkanının, ABD’nin Suriye’den çekilmemesi gerektiği görüşünü bu ziyareti esnasında da Başkan Trump’a ilettiği ve Trump’ın Suriye’de bir iz bırakarak ayrılacaklarını ifade ettiği medya haberlerinde gözlemlendi. Çin’i ziyaret etmekte olan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ABD’nin Suriye’den çekilmeye niyeti olmadığını ve Fırat’ın doğusunda aktif şekilde yerleşmeye devam ettiğini ve  bu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini dile getirdiği de, yine medyada haberlerinden öğrenildi.

Suriye sorununa siyasi çözüm üretmek için Rusya ve İran ile yaptığımız iş birliğinin bundan böyle nasıl seyredeceği ve herhangi bir çözüm üretildiği taktirde bu çözüme ABD’nin ve başkalarının ne diyecekleri haliyle merak edilmektedir. ABD Başkanı Trump’ın bir iz bırakmadan Suriye’den ayrılmayacaklarını açıklaması, en çok ülkemizi ilgilendiren bir açıklamadır sanırım. Çünkü Başkan Trump,Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşmasını ve bu ülkeden S-400 füzeleri almasını hazmetmemiştir.

Ülkemiz yönetimi tarafından ısrarla talep edilmesine rağmen Suriye’deki DEAŞ terör örgütü dışındaki terör örgütlerine silah ve mühimmat yardımı göndermeyi sürdüren “Stratejik ortak” için “Böyle bir müttefiklik olur mu” şeklinde dile getirilen sitemleri zaman-zaman haberlerde izleyen hemşerilerim; ABD’nin hiç bir zaman gerçek bir dost olmadığını, uzun yıllar sürdürülen müttefiklikten hiçbir yararımız olmadığı görüşünü yinelerken; “Elbette ki böyle müttefiklik olmaz, o halde niye bu müttefiklikten vazgeçilmiyor?” demektedirler.

Suriye’deki gelişmelerden en çok zarar gören bir ülkeyiz ve bu bakımdan bir an önce kalıcı bir çözüm üretilmesini en çok halkımız istiyor ama, emperyal güçlerin tavırları, çözüm konusundaki beklentinin kısa zamanda gerçekleşeceği umuduna gölge düşürüyor.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.