REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SURİYE VE IRAK’TAKİ TÜRKMENLER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SURİYE VE IRAK’TAKİ TÜRKMENLER!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
11 views
09 Ekim 2019 - 14:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suriye’ye yönelik bir hareket için geri sayım devam ederken, geçmişte Osmanlı toprakları olan bu ülkede yaşayan Türklerin bulunduğu gerçeğini anımsamamak mümkün değildir. Suriye’deki Türk asıllıların genellikle Halep, Lazkiye, Trablusşam ve Asi Irmağı vadisi boyunca Hama, Humus ve Şam bölgelerinde ikamet ettikleri bilinmektedir. 1906’da yayınlanan Halep Vilayeti Salnamesinde günümüz Suriye coğrafyasında ne kadar Türk’ün yaşadığına ilişkin verilere rastlanmaktadır. Belgede, Halep’te yer alan Türk mahallelerinin adları sayılmaktadır. Halep dışında 350 Türk köyünün varlığı belgede yer almaktadır. Buna göre Halep şehri ve çevresinde 200 bin, Lazkiye bölgesinde 150 bin, Telkere civarında 50 bin, Kuneytra (Golan) bölgesinde 100 bin ve diğer bölgelerde 300 bine yakın Türk yaşamaktadır. Bu belgeden 20. yüzyılın başlarında Suriye’de 1 milyona yakın Türk’ün yaşadığı anlaşılmaktadır.

Günümüzde Suriye Türkmenlerinin nüfusuna ilişkin resmi veya bilimsel araştırmalara dayalı rakamlar bulunmamaktadır. Son resmi sayıma göre Suriye’nin nüfusu yaklaşık 23 milyondur. Bu nüfus içinde Türkmen nüfusuna ilişkin farklı rakamlar verilmektedir. Suriye Türkmenlerinin ifadelerine göre Türkçe konuşan Türkmen sayısının yaklaşık bir buçuk milyon, Türkçeyi unutmuş Türkmenlerle beraber sayının 3,5 milyon civarında olduğu belirtilmektedir.

Dillerini unutmuş olan Türkmenler kimliklerinin bilincinde olmakla birlikte yaşadıkları bölgenin dili, kültürü ile bütünleşmiştir. Ancak Türkmen kimliklerinin bilincedirler. Suriye’de büyük gruplar halinde yaşayan Türkmenler, milli benliklerini koruyabildikleri halde küçük gruplar halinde yaşayanlar önemli ölçüde Araplaşmıştır. Halep’te 975 bin, Humus’ta 835 bin, Şam’da 460 bin, Lazkiye’de 385 bin Hama ’da 350 bin, Rakka’da 120 bin, Dera’da 75 bin, Tartus’ta 50 bin, Kuneytra’da 50 bin İdlip’te 25 bin ve diğer bölgelerde 175 bin Türkmen yaşadığı tahmin edilmektedir.

Dini yapıya bakıldığında Suriye Türkmenlerinin büyük çoğunluğu Sünni Hanefi mezhebine mensuptur. Çok az sayıda Alevi Türkmen bulunmaktadır. Suriye Türkmenlerinin konuştukları diller Arapça ve Türkçedir. Türkiye Türkçesine çok yakın bir Türkçe konuşulmaktadır.

2011’de başlayan Suriye iç savaşının en büyük mağdurları Suriye Türkmenleridir. Halep Türkmen Bölgesi bir ara IŞİD ve PYD’nin kontrolü altına girmişti. Bayır-Bucak dediğimiz Lazkiye Türkmen Bölgesi’nin Bayır köyleri boşalmış durumda. Bucak bölgesi köyleri ise rejimin kontrolünde. Rakka Türkmen bölgesi ise uzun süre IŞID’in kontrolündeydi. Hama-Humus Türkmen bölgesinde yaşayan Türkmenler etnik temizliğe maruz kalmıştır; köyleri ve toprakları ellerinden alınmıştır. Suriye Türkmenlerinin en büyük mağduriyeti burada yaşanmıştır. Şam-Golan Türkmen bölgesi tümüyle Rejimin kontrolündedir. Bugün bir sonuç olarak; Suriye Türkmenleri kendi topraklarında varlıklarını ve kimliklerini koruyamaz duruma gelmiştir. Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından örgütlenen Suriye Türkmenleri, muhaliflerin yanında Suriye rejimine ve IŞİD’e  karşı savaşmaktadır. Ülkenin kuzeyinde, Halep, İdlip ve Lazkiye’de etkinlik gösteren Türkmen Cephesi bu alanda diğer muhaliflerle birlikte birçok başarı kaydetmiştir.

Bayır–Bucak, Hatay sınırlarından başlayıp Lazkiye sınırlarına kadar uzanan 60 km kadar derinlikte coğrafi yapısı itibari ile Amanos Dağları’nın devamı olan bölgenin adıdır. Hatay’ın Yayladağı ilçesi dahil olmak üzere Lazkiye’ye kadar uzanan bölgede tamamıyla Bayır–Bucak Türkmenleri yaşamaktadır. Bayır–Bucak Türkmenleri, Karamanoğlu Türkmenlerinden olup Osmanlı döneminde İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinden getirilip yerleştirilmişlerdir.

Irak’ta da Türkmenlerin bulunduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Bu iki komşu ülkede 5 milyona yakın TÜRKMEN bulunduğu tahmin edilmektedir. Irak’ta, ABD işgalinden sonra başlayan iç savaşlar sonucu Türkmenlerin Musul ve Kerkük Bölgelerinden adeta sürgün edildikleri nüfus ve tapu kayıtlarının Peşmergelerce yakılarak yağmalandıkları biliniyor.

Irak’ta da, Suriye’de de Türkmenlerin çok zor durumlarda oldukları, sözün tam anlamıyla kıyıma uğratıldıkları ve bütün bu olanların dünyanın gözleri önünde gerçekleştiği bir vakıa! Ama bütün dünya bu gerçeği görmezden geliyor! Peki Türkiye  olarak Irak ve Suriye’deki Türkmenlere bugüne kadar yeterince destek olduk sahip çıktık mı!

Irak ve Suriye’deki Türkmenlerin Şİİ oldukları, bunun için AKP hükümetleri tarafından kale alınmadıkları yolunda söylentiler de yok değil! Zaten, bu mezhepçilik yüzünden Türkiye’nin içinde bile ayırımcılıklar yaşanmıyor mu!

Türkiye’yi, laiklik çizgisinden saptırdığınız zaman, karmakarışık bir durum ortaya çıkar. Sunnilik, Şiilik, haricilik çatışmaları hep lâikliğin katledilmesi yüzünden hortlamıştır. İslam dininin (Senin dinin sana, benim dinim bana) ilkesi adeta reddedilmiştir. Topluma (Ya benden olacaksın, ya düşmansın!) düşüncesi hâkim kılınmıştır.

İşte, Irak ve Suriye’deki Türkmenlere karşı sergilenen uzak duruşun ve görmezden gelişin temelinde yatan sebep de budur. (Onlar Şİİ’DİR. Yani, Türk olsalar bile bizden değillerdir) denilerek adeta dışlanmışlardır. Oysa Ortadoğu’nun bu karışık atmosferinde Irak ve Suriye’deki Türkmenlere, en az onların bize muhtaç oldukları kadar, bizim de onlara ihtiyacımız var. Zamanında Suriye ve Irak’taki Türkmenlere sahip çıksaydık, örgütlenmelerine katkı sağlasaydık bugün durum çok değişik olacak elimiz bir hayli güçlenmiş olacaktı.

ABD ve şer ortakları, bir takım terör örgütlerini organize ederek kullanırlarken, biz bu iki ülkede kendi soydaşlarımızı bile örgütlemediğimizi düşündüğümüz zaman dış politikadaki acemiliğimiz bariz bir şekilde sırıtmaktadır. Bari bundan sonra olsun Suriye ve Irak’taki TÜRKMENLERE SAHİPLENELİM, ONLARI ÖRGÜTLEYEREK GEREKTİĞİ ZAMAN VE ZEMİNDE DESTEKLERİNİ ALMANIN YOLUNU ARAYALIM!

TAŞLAMALAR

GİRDİ, GİRECEK DERKEN

MEHMETÇİK SURİYE’DE

BAŞARILAR DİLERİZ

SİİRT’TEN SELÂM İLE

MEHMETÇİĞE BİR DEĞİL

BİNLER SELÂM SİİRT’TEN

MUŞTULAR GELSİN BİZE

ÜSTÜN ZAFERLERİNDEN

DÜĞÜNE GİDER GİBİ

GİTMEKTESİN SAVAŞA

GURURLUYUZ SENİNLE

YAŞA MEHMEDİM YAŞA

TRUMP PUŞTUNA DERS VER

ZAFERİN KESİN OLSUN

ESKİ TABİRİ İLE

KILICIN KESKİN OLSUN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.