Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

SUUDİ ARABİSTANIN KRALIĞININ  GERÇEK YÜZÜ!

Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da oynanacakken, bilinen sebeplerle ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe derbisi epey dillendirildi. Futbolcuların Atatürklü formalarla maça çıkmak istemeleri üzerine tepki gösteren Suudi yetkililerin gerçek yüzlerini ortaya koyalım istedik.

Suudi Arabistan Krallığı, sözde şeriatla yönetilen bir ülkedir. Ancak, Kralın uygun gördüğü durumlarda şeriata uymayan yasalar da çıkarılabilir. Etkili ve yetkili mevkilerde olanların yüzde yüzüne yakını SUUDİ AİLESİNE MENSUPTURLAR. Suudi Krallığının asıl önemi İslam âleminin kutsal olarak kabul ettiği toprakları elinde tutmasından kaynaklanır. Suudi Krallığının VEHABİ itikadında olduğu ve Osmanlı İmparatorluğuna karşı ilk isyanları da, bu kılıf altında başlattığı bilinir. Osmanlı Devletine karşı sürekli isyan içinde olan VEHABİLER, sonunda İngilizlerle anlaşarak ve Osmanlı Askerlerini arkalarından vurarak, bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1932’de (Suudi Arabistan Krallığı) ilan edilirken, Abdulaziz İbn-i Suud da Kral oldu. Ondan sonra da sırasıyla aynı aileden Suud ibn-i Abdulaziz, Faysal ibn-i Abdulaziz, Hâlid ibn-i Abdilaziz Fehd ibn-i Abdilaziz Kral oldular. Fehd ibnu Abdülaziz kardeşleriyle arasındaki saltanat rekabetinde ABD’den destek gördü ve krallığa geçmesinden sonra da ülkeyi tamamen ABD güdümüne soktu. 17 Ocak 1991’de başlayan Körfez Savaşı’nda da ABD’nin öncülüğündeki müttefik kuvvetlere en büyük lojistik desteği Suudi Arabistan verdi.

Suudi Arabistan’ın ekonomisi birinci derecede petrole dayanır. 1992’de toplam 2 milyar 975 milyon varil petrol üretmiştir. OPEC ülkeleri arasında 1993’te gerçekleştirilen anlaşmadan sonraki günlük petrol üretiminin 8 milyon varil olması kararlaştırılmıştır. Bu miktarla OPEC ülkeleri arasında birinci sırayı almıştır. Bu miktar OPEC ülkelerinin 24 milyon 520 bin varil olan toplam petrol üretiminin üçte birine yakındır.

Suudi Arabistan’ın ürettiği petrol, halkın değil, Suudi hanedanlığının malıdır. Petrolü kendi hanedanlıkları arasında teksim etmişlerdir. Bu bakımdan, dünyanın en zenginleri listesinde birçok Suudlu prensin adı geçmektedir. İşte, petrol zengini bu prensler ve aileleri, dünyanın dört bir yanında sefih bir hayat sürerlerken, ülkelerinde yaşayan 20 milyona yakın insan sefilleri oynamakta, hacca ve umreye giden Müslümanların yaptıkları harcamalarla sırtlarını doğrultmaya çalışmaktadırlar.

İşte, şeriatla yönetildiği iddia edilen Suudi Arabistan Krallığı budur!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER