REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SUUDİLERİN SEFİH HAYATI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SUUDİLERİN SEFİH HAYATI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
13 views
06 Kasım 2017 - 12:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suudi Arabistan Krallığı, sözde şeriatla yönetilen bir ülkedir. Ancak, Kralın uygun gördüğü durumlarda şeriata uymayan yasalar da çıkarılabilir. Etkili ve yetkili mevkilerde olanların yüzde yüzüne yakını SUUDİ AİLESİNE MENSUPTURLAR. Suudi Krallığının asıl önemi İslam âleminin kutsal olarak kabul ettiği toprakları elinde tutmasından kaynaklanır. Suudi Krallığının VEHABİ itikadında olduğu ve Osmanlı İmparatorluğuna karşı ilk isyanları da, bu kılıf altında başlattığı bilinir. Osmanlı Devletine karşı sürekli isyan içinde olan VEHABİLER, sonunda İngilizlerle anlaşarak ve Osmanlı Askerlerini arkalarından vurarak, bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1932’de (Suudi Arabistan Krallığı) ilan edilirken, Abdulaziz İbn-i Suud da Kral oldu. Ondan sonra da sırasıyla aynı aileden Suud ibn-i Abdulaziz, Faysal ibn-i Abdulaziz, Hâlid ibn-i Abdilaziz Fehd ibn-i Abdilaziz Kral oldular. Fehd ibnu Abdülaziz kardeşleriyle arasındaki saltanat rekabetinde ABD’den destek gördü ve krallığa geçmesinden sonra da ülkeyi tamamen ABD güdümüne soktu. 17 Ocak 1991’de başlayan Körfez Savaşı’nda da ABD’nin öncülüğündeki müttefik kuvvetlere en büyük lojistik desteği Suudi Arabistan verdi.

Suudi Arabistan’ın ekonomisi birinci derecede petrole dayanır. 1992’de toplam 2 milyar 975 milyon varil petrol üretmiştir. OPEC ülkeleri arasında 1993’te gerçekleştirilen anlaşmadan sonraki günlük petrol üretiminin 8 milyon varil olması kararlaştırılmıştır. Bu miktarla OPEC ülkeleri arasında birinci sırayı almıştır. Bu miktar OPEC ülkelerinin 24 milyon 520 bin varil olan toplam petrol üretiminin üçte birine yakındır.

Suudi Arabistan’ın ürettiği petrol, halkın değil, Suudi hanedanlığının malıdır. Petrolü kendi hanedanlıkları arasında teksim etmişlerdir. Bu bakımdan, dünyanın en zenginleri listesinde birçok Suudlu prensin adı geçmektedir. İşte, petrol zengini bu prensler ve aileleri, dünyanın dört bir yanında sefih bir hayat sürerlerken, ülkelerinde yaşayan 20 milyona yakın insan sefilleri oynamakta, hacca ve umreye giden Müslümanların yaptıkları harcamalarla sırtlarını doğrultmaya çalışmaktadırlar.

Bilindiği gibi, Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’ta 3 Kasım 2017 günü gecesi Yemen’in füze saldırısının ardından bir SARAY DARBESİ yaşandı. Bazı Suudlu prensler ve bakanlar gözaltına alındı. Kabine değişikliğine gidildi. Kral Salman Bin Abdulaziz yolsuzlukla mücadele yönünde bir dizi kararlar alındığını açıkladı.  Kraliyet Muhafızları, Ekonomi ve Planlama bakanları ile Deniz Kuvvetleri Komutanı değiştirildi. 11 prensin ve şu an görevde bulunan 4 bakanın da yolsuzluk ve rüşvet olaylarına karıştığı iddiası ile gözaltına alındığını duyurdu.  38 eski bakanın da gözaltına alındığı  iddia edildi.

İşin gerçeği şu ki, Suudi Krallığındaki bu SARAY DARBESİ, ABD’nin bir taktiğidir. Suudi ailesi prenslerinin ülkelerinin bankalarındaki 2 trilyon dolara el koymasının bir oyunudur.

Suudi Arabistan Krallığının düşürüldüğü bu duruma pek üzülecek değiliz. Halkına zulmeden bu sefih prenslerin başlarına ne gelse revadır. ABD bu dilediği zaman (paralarını dondurdum) der, sadece paralarının değil, gayri menkul mülklerinin üzerine de konar. Sefih hayatı sürenlerin sonu budur…

MAİL ADRESİ  OLSAYMIŞ!

Siirtli genç, Adana’da iş arıyormuş. Bir iş yerinin üzerinde:

-Lise mezunu tezgâhtar alınacaktır!

Yazısını okuyunca, içeriye girmiş. Müracaat yapmak istemiş.

Yetkili:

-Mail adresin var mı? diye sormuş.

Genç:

-Mail adresim yok! deyince:

-Mail adresin yoksa, sana iş de yok demiş! ve genci savmış.

Neyse ki, Siirtli genç, yılmamış. El arabacılığından başlayarak iş hayatına atılmış. Allah da “Yürü ya kulum!” deyince, genç, kısa bir süre içinde büyük bir adamı olmuş. Öyle ki, özel muhasip bile tutmuş. Özel muhasibi, müessesenin mail adresini sorunca:

-Mail adresim yok! cevabını vermiş.

Muhasebeci:

-Mail adresin yokken, işini bu kadar büyütmüş olduğuna göre, ya mail adresin olsa, o zaman kim bilir ne olurdun? diye iltifatta bulunmak istemiş.

Artık, iş adamı olan Siirtli cevabı vermiş:

-Mail adresim olsaydı, şimdi bir mağazada tezgâhtardım! diyerek durumu özetlemiş.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.