Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TACİ BAYHAN TFF ETİK KURULU BAŞKANLIĞINA GETİRİLDİ

Emekli bürokrat hemşerimiz Taci

Emekli bürokrat hemşerimiz Taci Bayhan, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Etik Kurulu Başkanlığına getirildi.

1 Ocak 1953 tarihinde ilimiz Kurtalan ilçesinde dünyaya gelen hemşerimiz Taci Bayhan, 1976 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye Bölümünden mezun olmuş, çalışma yaşamına 24 Ocak 1977 tarihinde Türkiye Öğretmenler Bankasında Müfettiş Yardımcısı olarak başlamış, 1979 yılında İmar ve İskan Bakanlığı (Bayındırlık ve İskan Bakanlığı) Müfettiş Yardımcılığı Yarışma Sınavını kazanarak Müfettiş Yardımcısı olarak görev yapmış, aynı bakanlıkta 1985 yılında Müfettiş, 1988 yılında ise Başmüfettiş olmuştu. 1987-1990 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Bayhan, 1990-1997 yılları arasında da Teftiş Kurulu Başkanlığı yapmıştı. 28 Temmuz 1997 tarihinde Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğüne atanan Bayhan, bu görevini 28 Haziran 2005 tarihine kadar sürdürürken, 28 Haziran 2005 tarihinde kendi isteği ile Başbakanlık Müşavirliği görevine atanmış, 23 Eylül 2005 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Danıştay Üyeliğine seçilmişti. Danıştay Dördüncü Daire Üyesi olarak yüksek yargıçlık mesleğine başlayan Bayhan, 7 Haziran 2006-4 Ocak 2010 yılları arasında Danıştay Genel Sekreterliği görevini yürütmüş. 25 Ekim 2014’ten geçerli olmak üzere, 29 Eylül 2014’te HSYK üyeliğine Danıştay kontenjanından seçilmişti.  23 Mayıs 2017 tarihinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği sona eren  Bayhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden Danıştay üyeliğine seçilmişti. Yaş haddinden emekli olan hemşerimiz Taci Bayhan son olarak Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Etik Kurulu Başkanlığına getirildi. Etik Kurulu Üyeliklerine Ali Kemal Atçeken, Rıza Tiryaki, Bestami Tezcan, Mehmet Hakan Tüfekçi getirilirken, yedek üyeler ise İlyas Çelik, Hanife Tuba Sağcan, Ahmet Kılıç ve Ali Yazlı’dan oluşturuldu. Değerli hemşerimize yeni görevinde üstün başarılar diliyoruz.

 ETİK KURULU HAKKINDA:

5894 Sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun uyarınca ilk derece yargı kurulu olarak kurulan Etik Kurulu’nun TFF Statüsü’nün 60. maddesine göre görev ve yetkileri şöyle;

1-Etik Kurulu, TFF Başkanının teklifi ve Yönetim Kurulunun kararı ile seçilecek bir Başkan ve dört (4) asıl ve dört (4) yedek üyeden oluşur. Üyelerin tamamının 5 (beş) yıllık hukukçu olması zorunludur. Etik Kurulu, Türk futbolunun etik değerleri ve marka değerinin korunması ve toplumdaki saygınlığının zedelenmesinin önüne geçilmesi konusunda gerekli hukuki denetimleri yapar.

2-Etik Kurulunun görev süresi dört (4) yıldır. Bununla birlikte, TFF Yönetim Kurulunun görev süresi ile sınırlıdır.

3-Etik Kurulunun hiçbir üyesinin yerine, istifa etmediği veya çekilmiş sayılmadıkça yenisi atanamaz.

4-Etik Kurulu toplantı yeter sayısı üçtür. Kararlar toplantıda hazır bulunan üyelerin salt çoğunluğuyla alınır.

5-Etik Kurulu üyeleri üyelikleri süresince Genel Kurul delegesi olamazlar ve herhangi bir TFF kurul veya organında görev alamazlar. Etik Kurulu üyelerinin yeniden atanmaları mümkündür.

6-Etik Kurulu, çalışma usul ve esasları TFF Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan Etik Kurulu Talimatında belirlenir.