Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

TAM 19 YILIN ARDINDAN!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı düzeyinde tam 19 yıl aradan sonra resmi ziyaret gerçekleştiren İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’u Ankara’da resmi törenle karşıladı.. “İsrail,’in Yeni Türkiye’nin Ortadoğu’daki gücünü kırabilmek amacıyla ABD ile birlikte hareketle ‘ARAP BAHARI’ başta olmak üzere çeşitli yöntemlerle mevcut istikrarı ortadan kaldırmaya yönelik büyük ölçekli hamleleri şu anda Filistin başta olmak üzere, Irak, Suriye, Libya ve Yemen’de büyük oranda sonuca ulaşmış olduğunu görmek mümkün. Geçmişte Ortadoğu’nun ‘Sevr Anlaşması’ ile parçalanmasını öngören ve tarihte ‘Bunsen Raporu’ olarak bilinen ve Sir Maurice William Ernest de Bunsen tarafından ana hatları ortaya konulan stratejik rapor Osmanlı Devleti’nin parçalanmasına vesile olmuştu.. Osmanlı bakiyesi üzerine şekillendirilmeye çalışılan yeni Ortadoğu haritası büyük ölçüde amaçlanan sonuçları vermekle kalmamış, İsrail Devleti’nin daha sonra kurulması önündeki duvarların adım-adım yıkılmasına da ön ayak olmuş oldu.. İsrail Devleti’nin bekasını amaçlayan ve Oded Yinon tarafından Şubat 1982’de yayınlanan ve geçmişteki ‘Bunsen Raporu’nu çağrıştıran ‘Oded Yinon Planı’ raporu, İsrail’e komşu ülkelerin parçalanması ve yönetimlerinin zayıflatılması amacına yönelik olup, şu anda bu raporun yıkıcı sonuçlarını görmek mümkün.

Zamanında Suriye ve Irak parçalanırsa, sıra İran ve Türkiye’ye gelecek uyarıları da hafızalardaki yerini korurken, bugün Suriye ve Irak fiilen iç savaş sonucu yıkılmış vaziyettedir ve bu ülkelerde Yinon Planı doğrultusunda yeni şekillenmeler yapılmaya çalışılmaktadır.. ABD’nin Doğu Suriye’de büyük ölçekli yığınaklar yapması ve yeni oluşumlara yol açacak hamleleri başlatması salt İsrail’in güvenliğini öngören ve etrafındaki ülkeleri güçsüzleştirmeyi amaçlayan Yinon Planı’nın bir sonucudur.

Ekonomik güçlüklerden dolayı İsrail ile atılan yakınlaşma adımlarını şiddetle reddeden birçok vatandaşımız, bütün bu planlar adım-adım uygulanırken ve açıkça hedefte İran ve Türkiye’nin parçalanmaları yönünde politikalar ve stratejik hamleler geliştirilirken, sayın Cumhurbaşkanımızın sırf ekonomik güçlükler nedeniyle tüm Ortadoğu’nun parçalanmasını bir manifesto olarak ortaya koyan İsrail ile güçlü ilişkiler başlatması son derece vahim sonuçlar ortaya çıkaracaktır.. Bu konudaki yaklaşımı vatandaşlar olarak şiddetle reddediyoruz ve bu bağlamda İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Türkiye’ye vaki ziyaretine şiddetle karşı olduğumuzu ve kınadığımızı ifade etmek istiyoruz ifadelerini kullanmaktadırlar.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER