REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TAM DA PİKNİK YA DA ŞİHERLERİN ZAMANI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TAM DA PİKNİK YA DA ŞİHERLERİN ZAMANI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
07 Nisan 2018 - 15:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Havalar ısındı, güneş insanın içini ısıtıyor ve uzun süre güneşte kalınabiliyor, tam bir bahar havası. Bilindiği üzere ilimizde bahar mevsimi varla yok arasında yaşanıyor. Hatta bazı yıllar neredeyse hiç bahar havasını göremiyoruz diyebiliriz. Bir iki hafta içerisinde soğuk kış günlerini geride bırakarak, kendimizi sıcak yaz günlerinin yakıcı güneşi altında buluveriyoruz.

O nedenle bu günleri iyi değerlendirmek gerekiyor. Herkes bu mevsimde kendisini bağlara atardı. Hem bağlardaki çalışmaları yürütür; asmaların, ağaçların bakımını yapardı ve hem de dinlenirdi. Bir anlamda piknik yapardı. Şimdi bunu yapanların sayısı çok azaldı. Bu nedenle tamda piknik zamanı diyorum.

Öte yandan havaların ısınmaya başladığı, bu dönem bayanlar için yoğun geçen günler olurdu. Haftanın belirli günlerinde “şiher”e giderlerdi. Şiherler kentin belli yerlerindeki boş alanlarda gerçekleştirilirdi. Ailedeki hanımlar, kilimlerini yaygılarını, pastalarını dolmalarını, çekirdeklerini ve sularını alır. Şiher alanına giderlerdi. Akşam üstü saatlerine kadar hep birlikte burada sohbet eder kendi aralarında eğlenirlerdi.

Şiherler uzun geçen kışın ardından  bayanların eğlenmelerini ve stres atmalarını sağlarken, aynı zamanda çok önemli bir sosyal görevde üstlenirlerdi. Genç kız ve erkeklerin buluşup görüşemedikleri o dönemlerde bu şiherler, aynı zamanda evlilik müessesinin ilk adımının atılmasını sağlıyorlardı.Bunların yanında kentteki üç sinemada çarşamba günleri bayanlara yönelik olarak düzenlenen matinelerde büyük bir görev ifa ederlerdi.Genç erkekler gösterim başlamadan ve gösterimden sonra anneleri veya ailenin büyük bayanları ile birlikte evlerine dönmekte olan  genç kızları aynı şekilde  takip eder ve evlerinin yerini öğrenirlerdi.

Evlilik çağındaki erkekler şiherlerin kurulduğu alanların etrafında fır dönerlerdi. Sürekli genç kızları gözetirlerdi. Daha sonra beğendikleri genç kızı ailesi ile birlikte evine dönerken takip eder, mahallesini, evini öğrenirlerdi. Eve döndüklerinde de annelerine ve ya evdeki büyük bir bayanla paylaşır, o kıza görücü gidilmesini sağlarlardı. Daha sonra bu işlemler ailenin hanımları tarafından yürütülürdü. Kızın ailesi araştırılır, kızın evine gidilir, kız  tutum ve davranışları iyice gözetlenirdi. Olumlu sonuçlandığında da  iş evliliğe kadar giderdi.

Şiherler kalmadı ama piknikler bizi bekliyor. Hem de son yıllarda oldukça güzel ve kaliteli bir şekilde yapılan piknik alanları.  Haydi pikniğe.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.