Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

TARİH, TEKERRÜRDEN İBARETTİR!

Tarih, tekerrürden ibarettir. 7 Ekim 2023 tarihi itibarıyla başlayan Hamas-İsrail savaşı ister istemez bizleri gerilere götürdü, Anımsayalım, 2010 yılında İsrail’in zulmü altında inim inim inleyen ve ablukaya alınmış olan Gazze’ye yardım için oluşturulan 7 gemiden müteşekkil İnsani Yardım filosu Akdeniz’e açılmış, 31 Mayıs günü Gazze’ye yardım için yola çıkan gemilere İsrail denizden ve havadan müdahale etmiş, saldırıda 9 kişi şehit düşmüştü. Çok sayıda yaralılar da vardı.

İsrailli komandolar Mavi Marmara feribotuna şafak baskını düzenlenmiş, otomatik silahlarla gemiyi kan gölüne çevirmişlerdi.

Mavi Marmara feribotunun liderlik ettiği 7 gemilik yardım konvoyu, Kıbrıs açıklarından Gazze limanına doğru ilerlemeye başladığı anda İsrail donanması da gemileri durdurmak için 5’e yakın zodyak, bir donanma gemisi ve deniz komandolarını taşıyan helikopterlerle hareket etmişlerdi. Yardım konvoyuyla İsrail askerleri arasında telsiz teması sağlanmış, İsrail askerleri karaya 77 mil açıktayken, yani uluslararası sularda seyrederken beyaz bayrak çekilmiş haldeki geminin kaptanına, “Rotanız ne?” sorusunu yöneltmişti. Gemiden, “İnsanlığın vicdanına yol alıyoruz” yanıtı verilmişti.

Buna karşılık İsrail askerleri gemilerdeki tehdit ederek şu mesajı vermişlerdi:

“Mavi Marmara… Şu anda çatışma bölgesine yaklaşıyorsunuz. Gazze bölgesi İsrail donanmasının ablukası altındadır. Rotanızı değiştirip Aşdod limanına doğru ilerleyin. Orada yardımlar boşaltılıp Gazze’ye gönderilecek; sizler de ülkelerinize döneceksiniz. Yardımların Gazze’ye iletildiğini de göreceksiniz.”

Gemidekiler “Bize saldırmayın. Biz silahsız sivilleriz. Burada yaralı ve hasta insanlar var” dedilerse de MOSAD mazeret dinlemedi. Havadan ve karadan saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisinde 9 kişi şehit edildi.

Mavi Marmara olayı olarak ünlenen ve 9 vatandaşımızın şehit edildikleri baskının üzerinden yıllar geçti. Aralarında Hemşerimiz İbrahim Bilgen’in de bulunduğu, 9 kişinin şehit düştüğü ve 60 kadar yardım gönüllüsünün de yaralandığı olayda, yardım götüren gemilere de el konmuştu. O yıllarda da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu idi.

Şimdilerde, (Türk Askeri Gazze’ye) diyenlere sormak gerek. Mavi Marmara olayından hiç mi ibret almıyorsunuz!

MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİ

2010 yılının Mayıs ayında İsrail ablukası altındaki Gazze’ye insani yardım götürmek üzere 7 gemiden müteşekkil bir filo oluşturulmuştu. Filodaki gemilerden birinin adı MAVİ MARMARA’YDI. 37 ülkeden 600’ün üzerinde yolcusu bulunan gemi 31 Mayıs 2010 tarihinde uluslar arası sularda seyir halindeyken İsrail askerleri tarafından karadan ve havadan saldırıya uğradı ve içindeki yolculardan 9 insani yardım gönüllüsü alçakça şehit edildi. İşte, Bu 9 şehitlerden biri, bu gece Atatürk Stadyumunda anacağımız Hemşerimiz İbrahim Bilgen’dir.

İbrahim Bilgen Şehrimizde Bilgen Mühendislik firmasının sahibiydi. Elektrik Mühendisi olan Hemşerimiz Siirt Yem Fabrikasında ve Siirt Devlet Hastanesinde bürokrat olarak uzun yıllar görev yapmıştı. Siirt’in ilk yerel televizyonu olan SELAM TV’NİN de kurucusu ve yöneticisiydi.

2010 yılının Mayıs ayında İHH tarafından organize edilen ve İsrail kuşatması altındaki Gazeliler için yardım koridoru açmayı hedefleyen 7 gemilik filoda, Mavi Marmara yolcuları arasında yer almıştı. İsrail, ABD’den aldığı destek ve güvenceyle uluslar arası hukuku çiğneyerek Mavi Marmara filosuna saldırmış ve tek amaçları Gazzelilere insani yardım götürmek olan Mavi Marmara yolcularından 9 kişiyi şehit etmişti.

Bugün Mavi Marmara ve Şehitleri çerçevesinde anacağımız 9 Şehitten biri olan İbrahim Bilgen’in aziz ruhuna ithaf olmak üzere daha önce AKROSTİŞ tarzda yazdığım bir şiirimi sunarak yazımı noktalayacağım. İşte, o şiirim:

İBRAHİM BİLGEN’E İTHAF

İ BRAHİM Kİ NEMRUD’UN PUTLARINI KIRANDI

B ABASI AZER MÜŞRİK, PUT YAPAN, PUT SATANDI

R ABBİNE GÜVENİRDİ, İTİKADI TAMAMDI

A TILINCA ATEŞE, TEK ALLAH’A DAYANDI

H ALİL İDİ İBRAHİM, O, HALİL-ÜR RAHMAN’DI

İ BRAHİM’LER HER ZAMAN KÜFRE KARŞI YAMANDI

M ELEKLER İBRAHİM’İN ÖLÜMÜNÜ KISKANDI

                           

B AKIN İBRAHİM’LERE, HALİL’LERE BAKINIZ

İ BRAHİM’LER, AKSA’YI BIRAKIR MI YALINIZ

L ÂNETLİ İSRAİL’İ, LÂNET İLE ANINIZ

G ELİNİZ MÜSLÜMANLAR, UYKUDAN UYANINIZ

E SİR MESCİD-İ AKSA, MAHZUN, SESSİZ VE YALNIZ

N EDEN ÇIKMAZ SESİNİZ, SİLKİNİN VE KALKINIZ

E SARET HALKASINI CİHAT İLE YAKINIZ

                  

İ BRAHİM’LER HEP VARDIR, DİNİ SAHİPSİZ SANMA

T EVHİD DİNİDİR İSLÂM, GAYRİ DİNE İNANMA

H AK’KIN YOLUNDA ŞEHİT OLANI ÖLÜ SANMA

A LLAH’IN RAHMETİDİR, İBRAHİM BİLGE’NİM SANA

F ENA FİLLAH MAKAMIN SANA MÜBAREK OLA

TAŞLAMA

RÜŞVET DİYE SELAM VERME,

RÜŞVET DİYE SELAM ALMA

SÖZÜ ÖZÜ BİR OLANA

SELAM VER SELAMSIZ KALMA

 

HER BİR İŞE RÜŞVET GİRMİŞ

SELAM BİLE RÜŞVET OLMUŞ

(SELAM VERDİM RÜŞVET DİYE

ALMADILAR) DİYEN OLMUŞ

 

SEN SEN OL SELAMSIZ KALMA

SELAM VERMEK SÜNNET ELBET

ALMAK FARZ-I AYNDIR BİL Kİ

SAKIN SELAMI ETME RET

 

SELAM VERDİM ALMAZ MISIN

NE HALDEYİM SORMAZ MISIN

SELAM İLE ALDATMA GEL

USUL, ERKAN BİLMEZ MİSİN

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER