REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TARIM VE HAYVANCILIKTA ALTERNATİF ARAYIŞLARI VE GÜNBAT’IN ÖNERİLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TARIM VE HAYVANCILIKTA ALTERNATİF ARAYIŞLARI VE GÜNBAT’IN ÖNERİLERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
1 views
20 Eylül 2019 - 12:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarım ve hayvancılık alanında bir yandan eski değerlerimizi korurken bir diğer yandan yeni arayışlar içerisinde olmamız gerekiyor.

Bu görüşümü zaman-zaman yazdığım yazılarda ele alıyor ve özellikle bugün  birçoğu piyasaya gelmeyen ve  artık hafızalarımızda izleri kalan ürünlerin adlarını vererek bunların ekimlerinin yapılması gerektiğini belirtiyorum.  Aynı şekilde yeni bitki ve hayvan türlerine de kapılarımızı kapatmamamız gerektiğini ve bunlardan uygun olanlarına yönelmemiz gerektiğinin altını çiziyorum.

Benim bu görüşlerime bir katkı ve bir doğrulama da bu işin içinde olan Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat’tan geldi. Geçtiğimiz hafta Eruh’ta düzenlenen ve tarım şurası olarak nitelendirebileceğimiz tarım değerlendirme toplantısında alternatif ürünlere yönelmek gerektiği şeklinde bir konuşma yapan sevgili Günbat’la daha sonra bire bir görüşüp bu konudaki görüşlerini ayrıntılı bir şekilde aldım.

Günbat, öncelikle kendi ilçesinden örnekler veriyor. 18-19 yıl önce Kurtalan ilçesinde fıstık bilinmemesine rağmen bugün ilçede binlerce dönüm fıstık bahçesi bulunuyor ve bu alanda diğer ilçeler arasında başı çekiyor. Yine, bu ilçemizde fıstıktan elde ettikleri gelir bir milyarı bulan çiftçilerimiz bulunuyor. İkinci bir örneği mısırdan veriyor. 10-15 yıl öncesine kadar ilçede mısır, tarla etrafına koruma amaçlı olarak dikilirken, bugün çiftçinin ana gelir kaynaklarından biri haline gelmiş durumdadır.

Alternatif tarım ürünleri arayışlarına ara vermediklerinin altını  çizen Günbat, bu yıl Saipbeyli Köyünde deneme çalışmasını yaptıkları lavanta bitkisine getiriyor. Uçucu yağı bulunan ve sanayi ile ilaç sektöründe oldukça yaygın bir kullanımı olan bu bitkinin de tarımından oldukça umutlu. Deneme ekiminden bugüne kadar olumlu sonuçlar aldıklarını belirten Günbat, gelecek yıllarda lavanta bitkisi dolu tarlaları Kurtalan ilçemizde görebileceğimize inanıyor.

Günbat, sumak bitkisine dikkat çekiyor. Güneydoğu başta olmak üzere birçok bölgenin mutfağında yaygın olarak kullanılan sumak her geçen yıl biraz daha değer kazanıyor. Bu yıl tane sumağın kilo fiyatı 20 ile 25 TL. arasında satılıyor. Öğütülmüşün fiyatı ise çok daha yüksek. Buna dikkat çeken Günbat, fıstık tarımına uygun olmayan arazilerde neden sumağın yaygınlaştırılamadığını sorguluyor ve bu konuda çiftçilere çağrıda bulunuyor.

Günbat’ın bir başka önerisi kaz yetiştiriciliği konusunda. Beyaz et olarak tanımlanan piliç, hindi ve kaz türleri arasında en yüksek fiyatla satılanı kaz etidir. Buna değinen Günbat, Eruh ve Pervari ilçelerimizin bol suyu olan ve iklimi de müsait olan köylerinde kaz yetiştiriciliğinin denenmesini öneriyor.

Ne diyelim, doğru söze ne denir? Herhalde böyle doğru bir söze; “İnşşallah”tan başka bir şey söylenmez.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.