REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNÜN GAYRETLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNÜN GAYRETLERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
1 views
13 Eylül 2019 - 12:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ilimize birçok yeniliği getirmeye ve birçok ilki yaşatmaya devam ediyor. Ergün Demirhan’ın bu göreve atanması ile birlikte adeta üzerindeki ölü toprağını atan bu kurumumuzda hemen her hafta yeni bir çalışma gerçekleştiriliyor.

Kurum bugünlerde şimdiye kadar gerçekleştirilmeyen yeni bir çalışmaya imza atmaya başladı. Aslında ilimizin kalkınmasında tek seçeneğini tarım ve hayvancılığın olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu kurumumuzun iş yükünün ve vebalinin ağır olduğunu daha iyi bir şekilde görürüz.

İşte, bu kurumumuz bu ağır yükü ve vebali kaldırmak, kendileri için çaba harcadıkları çiftçiler ile  oda ve birlik başkanlarının görüşlerini  almak, ilçelerin tarımsal potansiyellerini  ortaya çıkarmak ve  varsa ilçe bazında sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla bir çalışma ile ilçe tarım değerlendirme toplantıları düzenliyor.

Bu toplantıların ilki Eruh ilçemizde gerçekleştirildi.İlçe kaymakamı Ali Erdoğan, belediye başkanı Cevher Çiftçi, ilçede tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlar ve bazı köy muhtarları ile il merkezi ve ilçelerden gelen ziraat odası başkanlarının katılımıyla gerçekten yararlı bir toplantı  düzenlenmiş oldu.

Bu toplantıda daha önce boşaltılmış olan 45 köyde yeniden yaşamın başladığını öğrendik. İlçenin tarım  potansiyeli hakkında geniş bir bilgiye sahip olduk. Çiftçiler sorunlarını ve taleplerini açık bir şekilde dile getirdiler. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri kendileri ile ilgili olan kısımları not alırken, kaymakam Erdoğan da kendisinin çözebileceği sorunları not aldı, bu sorunların çözümü için gayret harcanacak ve ilgili yerlerle temasa geçilecek.

Bunlardan daha önemlisi Kurtalan, Pervari, Baykan ve il merkezinden gelen oda ve birlik başkanları deneyimlerini Eruhlu çitçilerle paylaştılar ve bunun yanı sıra gerçekten güzel önerilerde bulundular. Örneğin Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat iki güzel öneride bulundu. Fıstık dikimine uygun olmayan yerlerde sumak tarımını öneren Günbat, suyu bol olan köylerde kaz yetiştiriciliğinin yapılabileceğini söyledi.

Tarım değerlendirme toplantısı düzenleme fikri güzel, toplantıda çok yararlı oldu.Diğer ilçelerde düzenlenecek olan toplantıları sabırsızlıkla beklediğimi  belirtirken Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan ve kurumun yetkililerini kutlarken, toplantıya  ev  sahipliği yapan  Eruh Ziraat Odası Başkanı Metin Sayın’a da teşekkür ediyorum.

Özetle tarım ve hayvancılığımız emin ellerde ve artık güneş dağların arkasından belirgin bir şekilde görülmeye  başladı. Bu çalışma devam ederse Siirt bir  kaç yıl sonra tarım ve hayvancılık alanında gerçekten büyük bir merkez  olacak ve bunun sonucunda da tarımsal  sanayinin temelleri de atılmış olacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.