REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TASARRUF ŞANSI KALMADI GİBİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TASARRUF ŞANSI KALMADI GİBİ!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
12 Aralık 2017 - 13:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçmiş yıllarda vatandaşlarımızın bazı ihtiyaçlarını tasarruf yaparak sağladıklarını belirtenler; “O dönemlerde tasarruf yapanlar, şimdi zorunlu ihtiyaçlarını karşılama şansını kaybetmiş bulunuyorlar ve artık bu yoldan herhangi bir eksikliklerini gidermeleri söz konusu değildir…” diyorlar.

Halkımızın çoğu satın alma gücünü yitirmiştir ve bu bakımdan geçmiş dönemi anımsayan büyüklerimin belirttikleri gibi, tasarruf yapma imkanı, söz konusu olmaktan çıkmıştır. Bu tespite katıldığımı belirtirken, bir de madalyonun diğer yüzüne bakmadan geçmek istemiyorum. Her ne kadar tasarruf şansı kalmamış olsa bile, bazı savurganlıklar konusunda dikkatli olmanın, sıkıntıları azaltacağı gerçeğini göz önünde bulundurmakta yarar var. Sofralarımızın vazgeçilmezi olan Ekmek alanındaki savurganlığın, özellikle dar gelirli ailelerde gerçekleştiğini söylemek, yanlış olmaz.  Buna benzer sayısız örnekler verebilirim ama cep telefonlarıyla yetineceğim. Ülkemiz nüfusuna yakın sayıda cep telefonu olduğu söyleniyor ve küçük yaştaki çocukları bir kenara ittiğimizde, çoğu bireyimizin birden daha fazla cep telefonu kullandıklarına hükmetmemek imkansızdır.  “Akıllı telefon” kullanımı oranının bile kısa zamanda %84’lere ulaştığını duyunca, doğrusu hayret ettim. Şüphesiz, teknolojinin harikası ürünlerden biridir cep telefonları ama, toplumumuz “Telefon kültürünü” yaygınlaştıracak bir eğitime kavuşursa, inanıyorum ki küçümsenmeyecek bir zaman kaybından kurtulmuş olacaktır. Hem, sadece akıllı telefonları değil, diğer tüm cep telefonlarını bizler de akıllı şekilde kullanma kültürüne kavuşturulmalıyız ki, zaman israfını asgari düzeye çekebilelim. Zamanımızı öldüren cep telefonlarımızı akıllı kullanmayı öğrendiğimiz taktirde, bu alanda da önemli bir tasarruf elde edilecektir kanısındayım ve bu nedenle telefon kültürünün önemsenmesi gerektiğini vurgulamak isterim. Cep telefonlarının neden olduğu savurganlıkları düşünürken aklıma merhum şairimiz Orhan Veli Kanık’ın cımbızlı şiiri geldi. “Ne atom bombası, Ne Londra Konferansı, Bir elinde cımbız, Bir elinde ayna, Umurunda mı dünya” dizeleriyle dile getirdiği umursamazlığı, maalesef cep telefonlarında da yaşamaktayız.

Satın alma gücünü kaybettiğinden tasarruf yapma şansından uzaklaşan vatandaşlarımıza, hiç olmazsa sıkıntılarınızı asgari düzeyde bırakacak bazı savurganlıkları önemseyin tavsiyesinde bulunuyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.